reklamı kapat

POPÜLER

Apple Silikon Macbook pro

14 ve 16 inç MacBook Pro modelleri için taze bilgiler geldi

Teknoloji devi Apple, yakında tanıtacağı 14 ve 16 inç MacBook Pro modelleri ile gündemde düşmüyor. İşte son sızdırılanlar;

Çok merak edilen 14 ve 16 inç MacBook Pro modelleri, Apple’a yönelik sağlam bir kaynağa göre net olarak aynı performansı sunacak. Yani 16 inç model daha büyük olduğu için daha fazla performans getirmeyecek.

Bu durum hem güzel hem de kötü görünüyor. Birçok kullanıcıya 16 inç büyük geliyor ancak daha büyük versiyon daha yüksek performans sunduğu zaman tercih ciddi şekilde zorlaşıyor. Aynı şekilde 16 inç gibi büyük bir modeli alanlar da daha fazla para ödeyecekleri için ufak olandan daha yüksek performans bekliyor.

Şu an aralarındaki tek fark ekran boyutları ve pil kapasiteleri olacak gibi görünen dizüstüler, aynı kaynağa göre çok ucuz olmayacaklar. Örneğin yeni gelecek 14 inç MacBook Pro’nun M1’li mevcut 13 inç MacBook Pro’dan daha pahalı olacağı aktarılıyor.

Burada yurt dışı için tam olarak 1.300 dolar üstü bir fiyattan bahsediyoruz. Yeni nesil 14 inç MacBook Pro’nun Türkiye’de ise buradan işaretle 14 bin TL üstünde olmasını bekleyebiliriz. Çünkü M1’li 13 inç MacBook Pro Türkiye’de 14.299 TL’den başlıyor.

Apple M1 işlemcili bir 16 inç MacBook Pro sunmuyor. Mevcut Intel versiyon Türkiye’de tam 24.999 TL‘den başlıyor. Bu açıdan yeni nesil 16 inç MacBook Pro da 25 bin TL’den daha pahalıya Türkiye’ye gelebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, yeni nesil MacBook Pro modellerini kasım ayında tanıtacak

Tekrar üzerinden geçmek adına Apple M1X işlemcili 14 inç ve 16 inç ekranlı MacBook Pro modelleri yepyeni bir altyapı üzerine kuruluyor.

12,9 inç iPad Pro gibi Mini-LED ekrana sahip olacak yeni modeller, tasarımı gerçek anlamda güncelleyecek ve dizüstülerin bünyesine HDMI ve SD kart yuvası gibi portlar konulacak. Ayrıca ürünlerde şarj için mıknatıs temelli yeni MagSafe de kullanılacak.

Modellerin performansı da yeni Apple Silikon işlemci özelinde yüksek olacak. M1X isimli yeni Apple Silikon işlemci, sekiz farklı yüksek performanslı çekirdeğe ve iki adet düşük seviye / verimlilik odaklı çekirdeğe sahip olacak.

Apple’ın yeni işlemcisi söylendiği kadarıyla 16 ya da 32 adet GPU çekirdeği ile özelleştirilebilecek. Yeni işlemci ile aynı zamanda modeller 64 GB’a kadar RAM ile de donatılabilecek.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın