reklamı kapat

POPÜLER

15 yaşındaki maker 60 dolara kendi artırılmış gerçeklik gözlüğünü üretti [Video]

Teknolojinin en güzel yanlarından biri üretkenliği destekliyor olması. Pek çok donanıma erişimin kolaylaşması ve internetle beraber projelerin paylaşılması genç makerlara da yol gösterici oluyor. 15 yaşındaki Daniel Quintana da maker ruhunu sonuna kadar yaşayanlardan biri.

Google Glass ne yazık ki artırılmış gerçeklik pazarında unutulmaya yüz tutmuş projelerden. Ancak Quintana fikirden etkilenmiş olacak ki bu pek bir pahalı artırılmış gerçeklik ürününü evde üretmeye karar vermiş. 60 dolar gibi oldukça bütçe dostu bir fiyatla kendi Google Glass’ını oluşturan Quintana, diğer makerlarla projesini paylaşmayı da ihmal etmemiş.

Instructables‘ta projesini paylaşan Quintana, fikrin aklına bir bisiklet gezisi sırasında geldiğini söylüyor. Sürekli saatine bakmak zorunda olduğu bir durum içine giren Quintana, bisiklet sürerken telefona bakmanın ne kadar sinir bozucu olduğunu fark etmiş. Bu yüzden saati sürekli gözünün önünde tutabilecek bir artırılmış gerçeklik gözlüğü üretmek için kolları sıvamış. Küçük bir OLED panel ve jestle kontrol sensöründen yararlanan Quintana, kontrol için Arduino Pro Mini‘den güç almış. Gözlüğün gövdesi ise 3D yazıcı ile basılmış. Bluetooth ile akıllı telefona bağlanabilen gözlük mesaj ve saati gösterebiliyor. Aynı zamanda tek bir el hareketiyle Quintana’nın fotoğraf çekmesine de imkan tanıyor. Projenin yapılışına ve detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

VİDEO

YORUMLAR