reklamı kapat

POPÜLER

Şeker pancarından üretilmiş geri dönüştürülebilir elektrikli otomobil: Lina

10 Ağustos 2017

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nden bir grup öğrencinin hayata geçirdiği proje, gerçeğe dönüşmenin bir adım gerisinde.

Son yıllarda seri üretim modellerin yanında proje odaklı tekil örneklerle de karşımıza çıkan elektrikli otomobiller, bunun üzerine eğitim gören öğrencilerin de odağında. Özellikle bu konu üzerinde Eco-marathon organizasyonunu düzenleyen Shell ile birlikte, genç mühendis adaylarının tasarladıkları otomobil projeleri birbirinden özel işler olarak karşımıza çıkıyor. Temiz ulaşımın yanında araçlar üzerindeki materyal odaklı çalışmaların da yapıldığı bu süreçte, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi‘nden bir grup öğrenci geleceğe umutla bakmamızı sağlayacak bir projeyi daha ortaya koydu. Geliştirdikleri otomobilin iskelet ve gövde bölümününün tamamını geri dönüştürülebilir bir materyal üzerine şekillendiren öğrenciler çevre dostu projeleriyle fazlasıyla iddialı.


Aracın iskeletini oluşturan bu materyalin ne olduğunu soracak olursanız hiç dolandırmadan hemen söyleyelim. Temelde şeker pancarından türetildiği bilgisi verilen bu parça Hollanda’da yetiştirilen keten tabakaları ve reçine bir araya getirilerek imal ediliyor. Süspansiyon sistemi ve jantlar dışında aracın tüm altyapısal bölümlerinde bu parçayı kullanan ekip, karşımıza saatte 80 kilometre hıza erişebilen ve toplam ağırlığı sadece 310 kilogram olan Lina‘yı çıkartıyor. Halihazırda prototip bir versiyon olan Lina, şimdilik çarpışma testlerinden geçebilmiş değil. Araç gövdesinin halen kırılgan yapıda olduğunu belirten takım lideri Noud van de Gevel bu konu üzerinde de çalışma yürüttüklerinin altını çiziyor. Lina, tam anlamıyla hazır hale getirilmesinin ardından bu yıl içerisinde test için sokaklara çıkacak.

YORUMLAR