reklamı kapat

POPÜLER

1914’te gemiyle başlayan keşif, nefes kesen bir yolculukla tamamlandı [Video]

Hyundai’nin gerçekleştirdiği proje dededen toruna bire bir ailenin hayalini etkileyici şekilde gerçeğe dönüştürdü. Proje son yılların en anlamlılarından biri.

SUV ve pickup modelleri üzerinde yaptıkları geliştirme çalışmarıyla özellikle zorlu koşullardaki kurtarma operasyonlarında kullanılmak üzere birçok araç projesi yürüten Artic Truck imzasına artık yabancı değiliz. Son olarak Toyota Hilux Expedition V1 projesinin geliştirme sürecinde yer alan ekibin başarılı çalışmalarından ilham alan Hyundai, kuzey kutbu boyunca devam eden bir seyahat rotasını tamamlamak üzere özel bir Santa Fe geliştirerek nefes kesen bir proje hayata geçirdi. Santa Fe Sport üzerinden yapılan geliştirme sonucunda ortaya çıkan canavarın videosunda oldukça etkileyici bölümler yer alıyor.


Santa Fe üzerinde yapılan geliştirmelere baktığımızda şüphesiz gözümüze önemli oranda artırılmış yükseklik değeri çarpıyor. 38 inçlik lastiklerin de etki ettiği bu yüksekliği değeriyle birlikte Mercedes G550 4×2’de yer alan altyapı parçaları aracın off-road kabiliyetine önemli katkıda bulunuyor. Aslında baktığımızda Hyundai tarafından gerçekleştirilen bu projenin teknik detaylarından çok arkasındaki hikayeye odaklanmamız gerekiyor. Çünkü bu projenin çıkış noktası başrolünde yer alan oyuncular kadar değerli.


20. yüzyılın başında İngiltere’de sıradan bir gün içinde gazetelerini alıp bir kenarda okumaya çekilenler ilginç bir ilanla karşılaştı. Bu ilanda; “Karanlık dağlar boyunca süre gelecek şiddetli ve sürekli bir soğuk içerisinde güvenli şekilde geri dönüşü şüpheli, onur ve şöhreti başarıya bağlı düşük yevmiyeli tehlikeli bir yolculuk için kişiler aranıyor.” yazıyordu. İlanı veren kişiyse Antarktika‘yı keşfetme hayali kuran Ernest Shackleton‘dan başkası değildi. Bu ilana geri dönüş yapan 27 adamla birlikte Endurance isimli gemisiyle 8 Ağustos 1914‘te İngiltere‘den yola çıktı. Bir umutla başlayan bu yolculuk geminin buzullar arasında kullanılamaz hale gelmesinden ötürü tamamlanamadan bir trajediyle sona erdi. “Hyundai’nin tüm bu süreçle ne alakası var?” derseniz işte gerçekleştirilen projenin güzelliği de tam da burada başlıyor diyebiliriz.


1914’ün Ağustos ayında yola çıkan Shackleton’ın mirasını tekrar canlandıran Hyundai iki kuşak sonra torunu Patrick Bergel ile bu hayali Santa Fe ile gerçeke dönüştürerek oldukça anlamlı bir işe imza atıyor. O dönem Shackleton’ın mürettebatında yer alan önemli kaşiflerin ailelerinin de yer aldığı videoda tüm bu parçalar bir araya gelerek günümüzde tamamlanan bu yolculuğun temellerini bizlerle tanıştırıyor. Endurance’den başlayan bu yolculuk hayali Santa Fe ile gerçeğe dönüşeceğini hayal etmek oldukça da zor olsa gerek. Sözü fazla uzatmadan sizleri arkanıza yaslanıp her dakikasından keyif alacağınız bir video ile baş başa bırakalım.

VİDEO
https://youtu.be/J01mqggN0h8