reklamı kapat

POPÜLER

2.000 Nm tork, 40 ton çekiş desteği; DAF’tan “ağır topların” dünyasına elektrikli çekici hamlesi [Video]

Menzil değeri dışındaki tüm teknik parametreleriyle kullanıcılarını memnun etme potansiyeline sahip olan DAF CF, hızlı şarj teknolojisiyle bu açığını hafifletebilir.

Son yıllarda pek çok ağır ticari araç ve kamyon üreticilerinin, elektrikli modeller üzerinde AR-GE süreci yürüttüğüne dair haberlerin sıklığı sizlerinde dikkatini çekti mi? Evet, içinizde “çekmemesi mümkün mü?” cevabını verenlere katılmamamız pek mümkün değil. Son üç yılda geldiği nokta itibarıyla hiç olmadığı kadar popüler konumda olan bu ekosisteme, geçtiğimiz ay Volvo‘nun ilk modeliyle da dahil oluşuyla ağır topların somut adımlarla girişlerine şahit olmaya devam ediyoruz. Kamyon ve çekici sınıfının önemli isimlerinden birisi olan DAF da, bu konuda kullanıcılara çözüm sunmak adına elini taşın altına erken koyanlar arasındaki yerini alıyor. CF adını verdiği modelini bu bağlamda oyuna sürerek geri dönüşleri analiz etme imkanına sahip olan şirket, ilk adımda menzil kısmında pek de tatmin edici seviyelerde sayılmaz.

Bardağın dolu tarafı

Üzerinde 170 kWh‘lik bir batarya paketiyle gelen DAF CF’de, bu pakete 210 kW (285 beygir) güç üreten elektrik motoru eşlik ediyor. Paylaşılan veriler arasındaki torkun 2.000 Nm olması da ayrı bir parantezle verilmesi gerekenlerden. 40 tona kadar çekiş kapasitesi bulunan modelin tek seferde kat edebileceği menzil ise 100 kilometre civarında. Kullanım durumuna göre artış göstermesi muhtemel olan bu menzil değerinin yeterlilik konusunda büyük soru işareti barındırdığını söyleyebiliriz. Lakin hızlı şarj ile 30 dakikada tamamen dolu hale gelebiliyor olması, en azından kısa mesafeli kullanımlarda avantaj sağlayabilir. Elektrikli CF projesinin hayata geçirilmesi adına VDL ile bir araya gelen DAF, önümüzdeki süreçte daha büyük batarya paketlerini sunmayı da planlıyor. Şirkete göre “yetersiz” olarak görülen 170 kWh’lık batarya paketi, diğerlerine göre çok daha ulaşılabilir fiyat etiketiyle de durumu avantaja çevirebilecek potansiyele sahip. Modelin genel özellikleriyle ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.

Video