reklamı kapat

POPÜLER

Sessiz ivmelenme; DAF, ilk elektrikli çekicisini asfalta indirdi

Yılın başında elektrikli kamyon konusunda gelişmelerle gündeme gelen DAF, aradan geçen kısa sürenin ardından test programı kapsamında işe başladı.

Asfalt üzerindeki elektrik yarışının hemen hır sınıfa sıçramış olması, kısa süre içerisinde çeşit konusunda karşımıza çok fazla ismin çıkacağına işaret ediyor. Özellikle önümüzdeki 3 yıllık süre içerisinde yeni bir seviye üzerinden ivmelenmesini beklediğimiz süreç birbirinden iddialı teknik değerlere de sahne olacak. Mercedes, Volvo ve Tesla gibi isimlerin şu aşamada ön planda olduğunu görsek de, sınıfın en önemli üyelerinden olan DAF için de iddialı bir dönemin başladığını kenara not etmek gerekiyor. Bir süredir devam ettirdiği AR-Ge programında ilk aşamaları geride bırakan Hollanda merkezli üretici, ilk elektrikli kamyonunu yeni test programı kapsamında asfalta indirdi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Paylaşılan ilk detaylar

CF Electric” adıyla 2018’in ilk çeyreğinde başlayan elektrikli çekici programı, yine kendi alanında endüstrinin liderliğine oynayan VDL Grup ile yürütülüyor. İlk teslimatı yapılan kamyonda 170 kWh’lık batarya paketi ve 210 kW’lık elektrik motoru kombinasyonuna yer veren ikili, önümüzdeki süreçte bu değerleri artırmanın peşinde. Batarya kapasitesinin nispeten az olmasına rağmen tek seferde 100 kilometre menzil kat edebildiği açıklanan CF Electric, 40 tona kadar çekiş desteğini de sunabilecek nitelikler barındırıyor. Hızlı şarj konusunda da çok ciddi çalışmalar gerçekleştiren DAF, 30 dakikalık dolum ile yüzde 80’lik değerin yakalanabileceğinin altını çiziyor. Sunulacak diğer kaynaklar üzerindense 1,5 saatlik dolumlarda, zirveye ulaşmak mümkün olacak. Hollandalı süpermarket zinciri Jumbo tarafından test edilecek olan çekici, önümüzdeki yılda adından daha sık söz ettirebilir.

İlginizi çekebilir

Tesla Semi