reklamı kapat

POPÜLER

40 tonluk elektrikli kamyon Artisan Z40 ile, dönüşümün endüstriyel yüzü yeni bir boyut kazanıyor [Video]

19 Mart 2018

Ağır sanayi araçlarının hayati önem arz eden elektrikli dönüşümüne öncü olabilecek olan Artisan Z40, kullanışlılık açısından oldukça avantajlı.

Otomobiller, motosikletler ve bunun gibi “hafif” olarak nitelendirebileceğimiz taşıtlardaki elektrik dönüşümü devam ederken, model hazırlığı içerisinde olan markalar aynı zamanda şarj altyapısı çözme konusunda ciddi mesai harcıyor. Her ne kadar daha yavaş ilerlese de uçak ve gemi gibi aslında kirliliğin temel kaynağı olarak nitelendirebileceğimiz devasa makinelerde de dönüşüm gelişmeleri olmuyor değil. Asfalt üzerindeki ağır kirlilik kaynağını ise tahmin edebileceğiniz üzere kamyon ve iş makineleri kaynaklı. Amerika merkezli Artisan Vehicles, pek çok markanın aksine madencilik sanayisinde kullanılan araçları bu dönüşüme dahil ediyor. Sıfır emisyon stratejisiyle geliştirdikleri Z40 isimli kamyon ile endüstriyel dönüşüme imza atma konusunda iddialı olan markanın paylaştığı ilk teknik veriler ise fazlasıyla etkileyici.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kendinden sonra geleceklere ilham olacak

Üzerinde dört adet elektrik motorunun görev yaptığı Artisan Z40, markadan gelen bilgilere göre standart bir dizel motora sahip örneğinden iki kat daha güçlü bir kamyon. Şimdilik menzil ve şarj süresi gibi değerleri açıklanmayan aracın batarya kısmındaki en önemli noktasıysa değiştirilebilir yapısı. Tasarlama sürecini bunun üzerine oluşturan ekip, batarya değişim noktalarında kısa sürede dolu bataryanın boş ile değiştirilebileceğini söylüyor. Üzerinde herhangi bir şanzıman bulunmayan Z40, Kanada’da yer alan bir madende görev yapmaya başlayacak. Ürün gamına ikinci modelini ekleyen Artisan önümüzdeki süreçte madenciliğin ve ağır sanayi geleceğinde kuralları değiştirecek yeni araçlarla karşımızda olacak.

Video