reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

drone

20 bin dolarlık kargo drone’unun hazin sonu [Video]

Drone’ların gelişmesi büyük firmaların da dikkatini çekiyor. Bu noktada özellikle kargo firmaları bu hava araçları ile taşımacılık yapmanın yollarını arıyor. Ancak bu ürünler ile işler bazen hiç de istenildiği gibi gitmeyebiliyor. İşte bunlardan bir tanesi karşımızda bulunuyor.

Advertisement

Drone ile kargo taşımacılığı yapmak isteyen ülkelerden bir tanesi de Rusya. Özellikle çok seyrek yerleşimin olduğu kuzey bölgelere bu teknolojiyi götürmek isteyen ülke, başlangıcı çok kötü yapmış durumda. Russian Post şirketinin geliştirdiği tam 20 bin dolarlık drone, ilk kalkışında maalesef yakındaki binaya çarpıyor ve parçalanıyor. Birçok üst düzey yetkilinin geldiği ilk deneme büyük bir hayal kırıklığına dönüşmüş gibi duruyor. Altındaki kargosuyla beraber kameralar karşısında kaza yapan dev drone, kesinlikle tekrar kullanılamaz hale geliyor. Kazada çevredeki insanlara rağmen kimsenin zarar görmediği söylenirken, olaya bir bağlantı probleminin neden olduğu belirtiliyor. Söylendiği kadarıyla çevredeki sinyaller ile hava aracının kontrolcüsü arasındaki sinyaller karışıyor. Bu da kaçınılmaz sona neden oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

drone

Rusya, drone ile kargo taşımaktan vazgeçer mi?

Bu şimdilik bilinmiyor. Ancak Russian Post firmasının süreçle alakalı bazı endişeler duymaya başladığı söyleniyor. Elbette belirli teknolojiler bu tarz olaylar yaşanmadan gelişmiyor ancak yine de süreç çok tehlikeli duruyor. Bu drone görüldüğü üzere DJI’ın ürettiklerine de hiç benzemiyor. Olay genel olarak oldukça ucuz atlatılmış gibi duruyor.

Video