reklamı kapat

POPÜLER

2024 Porsche Panamera

2024 Porsche Panamera, çok gelişmiş bir aktif süspansiyon sistemiyle geliyor [Video]

 - Güncelleme: 26 Kasım 2023 12:13

2024 Porsche Panamera gerçekten çok gelişmiş bir aktif süspansiyon sistemiyle geliyor ve firma bunu çok ilginç bir şekilde sergilemiş.

Kısa süre önce tanıtılan 2024 Porsche Panamera, Porsche Active Ride” adı verilen havalı aktif süspansiyon sistemiyle deneme şansı elde edenleri fazlasıyla etkileyen bir sürüş deneyimi sunuyor. Bu sistem aktarıldığı kadarıyla dört farklı hidrolik motor-pompa ünitesi kullanıyor, her bir süspansiyona çok büyük bir güç uygulayabiliyor ve bu sayede gövde salınımını neredeyse tamamen ortadan kaldırabiliyor. Bu sistemin ne kadar etkili olduğunu göstermek isteyen Porsche, araç için düzenlenen basın etkinliğinde normalde sunulmayacak özel bir demo gerçekleştirmiş. Bu demo kapsamında aracın aktif süspansiyon sistemi bir akıllı telefona bağlanmış ve telefon üstünden kablosuz olarak kontrol edilmiş. Hata burada telefonun jiroskop sensörü dahi kullanılmış. Aşağıdaki videoda görebileceğiniz bu altyapı sayesinde aracın aktif süspansiyon sistemi, telefonun açısına uygun şekilde tepki verir hale gelmiş. İnanılmaz hızlı çalıştığı görülen sistem, akıllı bir yapıda olduğundan normal sürüşteki bozuklukları algılayarak aracı dengeliyor ve seçilen sürüş modunu saniyeler içerisinde uygulayarak sürücü ile yolculara maksimum performans ile konfor sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2024 Porsche Panamera, diğer detaylarına bakarsak içinde iki farklı ekranın bir araya getirildiği sportif ancak geniş bir araç ve birden fazla motor seçeneğiyle geliyor. Bunlardan birisi olan elektrik destekli Panamera Turbo E-Hybrid, 4-litrelik V8 motor ve taşıdığı 25,9 kWh batarya ile desteklenen elektrik motoruyla toplamda 670 beygir güç sunabiliyor. Gücü dört tekere aktaran ve sekiz ileri PDK şanzıman ile donatılan bu versiyon, 0’dan 100 km/s hıza 3 saniyede çıkabiliyor.

Araç için aynı zamanda Panamera ve Panamera 4 seçenekleri de sunuluyor, bunlarda 2.9-litrelik V6 motora yer veriliyor. 348 beygir güç sunan bu versiyonlardan Panamera, 0’dan 100 km/s hıza 5 saniyede çıkabiliyor. Panamera 4 ise dört çeker üzerinden 100 km/s hızı 4,7 saniyede görebiliyor. 2024’ün bahar aylarında yollara çıkarılacağı açıklanan 2024 Porsche Panamera için fiyatlar yurt dışında 101 bin dolardan başlıyor.

2024 Porsche Panamera yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition