reklamı kapat

POPÜLER

250 beygirlik turbo motor, güncellenen tasarım; İşte 2018 Mazda6

Los Angeles’ın en ateşli kırmızılarından olan 2018 Mazda6, premium hissiyatı artırılmış yapısı ve turbo motoruyla tek başına meydan okuyor.

Kodo tasarım dilini en güzel şekilde taşıyan Mazda modellerinden olan 6, Los Angeles Otomobil Fuarı‘nın kapılarını açmasıyla tanıtımı gerçekleştirilenler arasındaki yerini aldı. Geçtiğimiz haftalarda paylaşılan tek kare görseliyle dış tasarım bazında aldığı makyajı gösteren model, sınıfının en dikkat çeken sedanı olmak konusunda iddiasını sürdürüyor. Tokyo’da gösterimi yapılan Vision Coupe konseptinden izler taşıyan 2018 model yıllı 6’da kokpit bölümü de premium hissiyatı artırma konusunda önemli geliştirmelerle bezeniyor. Motorun değerleriyse 200 beygirin üzerinde seyrediyor.

Değişken turbo basıncı

2018 Mazda6’nın belki de en önemli parçası kaputunun altında yatıyor. Avrupa pazarında görmemiz pek muhtemel olmasa da 2.5 litrelik turbo motora kavuşan aracın teknik değerleri buna paralel olarak ciddi iyileşme göstermiş durumda. Bu motorla 250 beygir güce ve 420 Nm torka sahip olan 6’nın turbo bölümünde Mazda’dan beklediğimiz gibi önemli bir teknoloji var. Dinamik Turbo Basıncı olarak bildiğimiz bu teknolojide, aracın düşük devirlerde kullanılması sayesinde basınç daha az miktarda sağlanarak yakıt tüketimine olumlu katkı sağlıyor. Bu tutumluluğa 80 km/s hızlara kadar kullanılan silindir durdurma teknolojisini de katmakta fayda var. Performans ve tüketim değerleri konusundaysa şimdilik Mazda’nın açıklama yapmadığını görüyoruz. Mazda, yeni 6’nın gövdesinde ve süspansiyonlarında de burulma direncini artıran ve yalıtıma önemli katkı sağlayan geliştirmeler yaptığının altını çiziyor.

Güzelliğe güzellik katmak

Son yıllardaki dış tasarım başarısını kokpitini de taşımayı başaran Mazda, 2018 model 6 ile birlikte bunu bir adım daha ileri götürüyor. Nappa deri döşeme, ahşap detaylar ve ergonomik koltuklarla dikkatimizi çeken bu değişimde tasarımı yenilenen direksiyon da kendisine yer buluyor. Merkezinde boyutu 8 inç olan ve diğer Mazda modellerinde gördüğümüz multimedya ekranın kullanıldığı kokpitte head-up display de varlığını devam ettiriyor. Önümüzdeki bahar döneminden itibaren satış noktalarındaki yerini alacak olan 2018 Mazda6’nın yurt dışında 25 bin dolar civarında başlangıç fiyatına sahip olması bekleniyor.