reklamı kapat

POPÜLER

27,8 km yükseklikte Sony a7S’in olağanüstü macerası [Video]

11 Şubat 2016

San Franciscolu beş arkadaşın meteoroloji gözlem balonuna bağladıkları beş kamerayla gerçekleştirdikleri, 27,8 km yükseklikte kaydedilmiş görüntüler, insanın nefesini kesiyor. Aynı ekip, daha önce yine balonla gönderdikleri GoPro’yu tam iki yıl sonra tesadüf eseri bulmasıyla gündeme gelmişti. Geçen seferki olaydan ders aldıkları anlaşılan ekip, bu sefer konum belirleme ve diğer teknik ekipman için epey uğraşmış.

Night Crew Labs
Atmosferin stratosfer katına çıkan ve yaklaşık 91.470 ft (27,8 km) yükseklikteyken balonun patlamasıyla başlangıç noktasından 160 km ötede bir lokasyona –kalkıştan 113 dakika sonra– iniş yapan çekim ekipmanı, bir adet Sony 10-18 mm f/4 geniş açı lensli Sony a7S, iki adet GoPro HERO4, bir Samsung Galaxy 5 ve bir GoPro HERO3+‘tan meydana geliyor. Night Crew Labs adlı ekip, GPS sinyalleri için Broadcom’dan teknik destek almış. Kameraların sabitlendiği gövde ise 3D yazıcıda üretilmiş.

Balonun patlamadan önce ulaştığı yükseklik, bugünkü ticari uçuşların tırmandığı yüksekliğin iki katından daha fazla. Dolayısıyla da manzara, olağanüstü.

Night Crew Labs
Night Crew Labs, Kuzey California semalarında, ekstrem yüksekliklerden eşsiz kareler yakalayan Sony a7S’te Sony 10-18 mm f/4 lens tercih etmelerini sebebini otofokus kabiliyeti ve hafif olması olarak açıklıyor. A7S ve GoPro HERO4 ufka dönük olarak kayıt yaparken Samsung Galaxy 5 ise yeryüzüne bakar vaziyette, 10 saniye aralıklarla fotoğraf çekecek şekilde ayarlanmış. Bir üst kattaki iki farklı GoPro’lardan biri balona ve paraşüte; diğer ise doğrudan yeryüzüne dönük olarak yerleştirilmiş.

Bu ekipmanı yakın gelecekte Alaska’dan kuzey ışıklarını kaydetmek için hazırlayan ekip Night Crew Labs, yeni görevine San Francisco’yu yukardan kaydederek aslında biraz ön hazırlık yapmış. Kuzey ışıkları çekiminin nasıl sonuçlar doğuracağını da merakla bekliyoruz.

VİDEO

YORUMLAR