reklamı kapat

POPÜLER

321 kilometre menzil ve yüksek arazi kabiliyetiyle sınıfının ilk örneği elektrikli SUV: Bollinger B1

28 Temmuz 2017

Elektrikli SUV modellerinin günümüzdeki en önemli örneklerinden olmaya aday olan B1, bakış açınızı tamamen değiştirebilir.

Binek otomobillerin yanı sıra motosikletlerde de pazar payını artıran elektrikli araçların en önemli sınıflarından birisi de SUV olacak. Aslında baktığımızda elektrikli güç üniteleri için bir sınav olarak da nitelendirebileceğimiz SUV sınıfında, diğer örneklerde gördüğümüz gibi yeni markalar öne çıkmaya başlıyor. Bu sınıfın Tesla’sı olmak adına yola çıkan Amerika merkezli Bollinger Motors, sınıfında bir ilk olarak tanıttığı B1 modeliyle standartları üst sıralara konumlandırıyor. Menzil ve performans değerlerinin yanı sıra sahip olduğu tasarım yapısıyla, özlenen klasik SUV yapısını barındıran B1, bu özelliği sayesinde elektrikli ünitelere ilgi duymayanların bile dikkatini çekebilir.


Minimalist felsefenin benimsendiği aracın tasarımı, SUV sınıfının en önemli örneklerinden birisi olan Land Rover Defender‘ı anımsatıyor. Dışarıda olduğu gibi içeride de bu havanın korunduğu araç, ön konsolu ve direksiyonuyla sade bir çizgiyi barındırıyor. Bu bölümüyle ilgimizi çekmeyi başaran B1’in teknik detayları da günümüz koşulları için kabul edilebilir seviyede. 60 ve 100 kWh‘lık iki farklı batarya paketiyle satın alınabilen aracın menzil değeri 193 ile 321 kilometre olarak değişiklik gösteriyor. Hızlı şarj desteğiyle 75 dakikada dolu hale getirilen bu bataryaları, standart güç noktaları üzerinden 7 ile 12 saat aralığında şarj etmek mümkün. 360 beygir güç ve 649 Nm tork değeriyle maksimum 205 km/s hıza çıkabilen, 0’dan 100’e hızlanmasıysa 4,5 saniyede tamamlayan B1, arazinin yanında asfaltta da performans otomobillerine hiç beklemedikleri sonuçları tattırabilir.


Dört tekerlekten çekişli altyapıya sahip olan B1’in arazi kabiliyetiyle ilgili en önemli ipuçları yükseklik ve çekiş kapasitesi veriyor. Standartta, yerden 39 santimetre yüksek olan aracın bu değeri 51 santimetreye kadar artırılıp, 25 santimetreye kadar düşürülebiliyor. Çekiş ve yükleme kapasitesi açısından da elinin fazlasıyla güçlü olduğunu gördüğümüz B1, her iki alanda da 2.766 kilograma kadar destek veriyor. 19 aylık zaman dilimi içerisinde üretime hazır hale getirilmesi beklenen B1’in, 2018‘den itibaren rezervasyona açılması planlanıyor.

YORUMLAR