reklamı kapat

POPÜLER

33 saat süren hücre bölünmesi 23 saniyede izleyin [Video]

Biyoloji derslerinde sık sık duyduğumuz, hakkındaki birçok detayı öğrendiğimiz ancak asla gerçekten gözlemleme şansı bulamadığımız hücre bölünmesi sonunda mikroskop altında kayıt altına alındı. İlk bakışta dijital efektler yardımıyla hazırlanmış gibi görünen bu video 33 saat süren gerçek bir hücre bölünmesini 23 saniyeye sığdırıyor. Bir anlamda biyoloji derslerini daha gerçekçi ve enteresan kılmayı amaçlıyor.

Bahsi geçen video Francis Chee tarafından çekildi ve YouTube üzerinden internet dünyası ile paylaşıldı. Video altında yer alan bilgilere göre çekimler özel olarak ayarlanan bir mikroskop sayesinde gerçekleştirildi. Hazırlanması oldukça uzun zaman alan bu optik tasarım dışarıdan satın alınabilecek düzeyde değil. Tüm bu çalışmaların ardından elde edilen sistem 33 saat boyunca aralıksız çekim yapmaya müsade ediyordu. Bir belgeselden alınmış gibi görünen bu görüntüleri kaydetmek için standart kurbağa yumurtası kullanıldı. Uzunca bir bekleyişin ardından elde edilen görüntüler 23 saniyeye kadar kısaltıldı. Onların bu çalışması sayesinde artık hücre bölünmesine yakından bakmak mümkün hale geliyor.

Francis Chee yaptıkları bu çalışmanın çekimlerin yapıldığı sıcaklığa, yumurtaların alındığı saate ve kullanılan suya göre değişkenlik gösterebileceğini dile getiriyor. Ardından ekliyor: “Eğer örümceklerden korkuyorsanız, bu videoyu izlemeyin.” Başlangıçta dörde bölünen yumurta sonraki 33 saat içinde milyonlara ayrılıyor. Bu da izleyicilere örümcekleri çağrıştırabiliyor. Bahsi geçen videoyu haberimizin girişinde bulabilirsiniz.