reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı telefon bağımlılığına son veren konsept [Video]

Mobil cihazların yaygınlaşması, hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra belli başlı bir takım sorunları da beraberinde getirdi. Bunlardan biri ve belki de en önemlisi akıllı telefonlara olan bağımlılık. Sabah kalkar kalkmaz telefonunu eline alan, uyuyana kadar da elinden bırakmayanlardansanız The Phone Cell projesi sizi bu bağımlılıktan kurtaracak şey olabilir.

Pek çoğumuzun farkında olduğu ancak görmezden geldiği ya da önemsemediği akıllı telefon bağımlılığı gün içinde hayatımızı bir hayli etkiliyor. Bir şeylerden geri kalmamak adına sürekli sosyal medyayı kontrol ettiğimiz, paylaşımlar yaptığımız akıllı telefonlar bizen ciddi anlamda zaman çalıyor. Bu duruma bir çözüm getiren tasarımcı Hans Ramzan, kendi sitesinde, telefon kullanım kontrolünü elinde tutamayanlar için geliştirdiği projesine yer verdi.

Ramzan’ın ürünü teknik olarak telefonunuzu içine koyabileceğiniz bir hücre. Phone Cell ismini verdiği bu hücre en basit tabirle telefonunuzu kilitlediğiniz bir alan. Ancak tabii ki kilit düşündüğünüz kadar kolay açılmıyor. Kilidin açılması için kullanıcıların belirlediği hedeflerin tamamlanması gerekiyor. Ramzan bunun için de bir aktivite bilekliği tasarlamış. Kare gövdeye sahip olan bu bileklik Cell Key ismini taşıyor. Saati gösteren ve adımlarınızı sayabilen bileklik, belirlenen hedefe ulaştğınızda NFC bağlantısıyla Phone Cell’i açıyor ve telefonunuzu almanıza olanak tanıyor. Aynı zamanda hedefi kalori yakımı olarak belirlemek de mümkün. Kullanıcılar telefonlarını belirli zaman aralıkları için de kilitleyebiliyor ve bir uygulama aracılığıyla bunu kontrol edebiliyor.

Acil bir durum söz konusu olduğunda telefonunuz kilitliyse Phone Cell’in üzerinde yer alan bir tuşla daha önceden tanımladığınız bir kişinin telefonunu arayabiliyor ve durumunuzu bildirebiliyorsunuz. Cihaz, hoparlörü ve mikrofonu aracılığıyla alarmları bildirirken görüşme yapmayı da mümkün kılıyor. Dört farklı renk seçeneğine sahip olan Phone Cell’in şu an sadece bir prototip olduğunu hatırlatmakta fayda var.

VİDEO