reklamı kapat

POPÜLER

akıllı telefon

Akıllı telefon modelleri için hazırlanmış artırılmış gerçeklik temelli ilginç arayüz [Video]

Akıllı telefon dünyası iOS ve Android olarak ikiye ayrılıyor. Ancak bu ayrıma karşın iki platform da benzer bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Yeni bir çalışma sürece farklı bir bakış açısı getiriyor.

Bu ilginç çalışmanın arkasında İngiltere merkezli Special Projects yer alıyor. Special Projects, yukarıda izleyeceğiniz video ile akıllı telefon arayüzlerine gerçekten farklı bir bakış açısı getiriyor. Bu doğrultuda geliştirilen artırılmış gerçeklik temelli arayüz, özellikle uygulamalar arası geçişlere odaklanıyor. Biliyorsunuz kişiler normal çalışma ortamlarında birden fazla obje ile etkileşime geçiyor. Örneğin bir not defteri ve hesap makinesiyle çalışma yaparken iki obje arasında anlık fiziksel geçişler oluyor. Akıllı telefonlardaki uygulama değiştirme altyapısının ise bu kadar doğal bir etkileşim sunmadığı belirtiliyor. İşte bunun için hazırlanan arayüz, uygulamaları adeta sanal bir masaya yerleştiriyor. Bu sayede kişilerin uygulamalar arasında geçiş yapmak için telefonunu fiziksel olarak hareket ettirmesi gerekiyor. Genel olarak ilginç duran bu altyapı, bu fiziksel harekete farklı veriler de ekleyebiliyor. Yani telefonun kaydırarak yapılan geçişlerde bir uygulamadan diğerine örneğin fotoğraf da aktarılabiliyor. Özellikle bu altyapısı güzel düşünülen arayüz, elbette şu an konsept aşamasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefon dünyasında arayüz oturmuş durumda

Alanda gördüğümüz en son büyük değişikliği iPhone X ile Apple yapmıştı. Fiziksel butonu ortadan kaldıran şirket, kişilerin karşısına çok beğenilen “kaydırma” temelli bir arayüz ile çıktı.