reklamı kapat

POPÜLER

3D yazıcıyla üretilen enstrümanlar; sanat, zanaat ve teknolojinin harikulade birleşimi [Video]

Biyoyapay kalpten kişiye özel kulaklığa, mobilyalardan gerçek boyutlu evlere kadar pek çok şeyi üretebilen 3D yazıcılardan görüldüğü üzere hemen her sektör faydalanabiliyor. Olaf Diegel’in ürettiği bu 3D baskı harikası enstrümanlar da, 3D yazıcıların kullanım alanlarına bir yenisini ekliyor.

3d gitar
İlk çıktığı andan beri pek çoğumuzun heves nesnesi olarak gördüğü 3D yazıcılar bizi haksız çıkarmaya devam ediyor. Bu cihazların üretim teknikleri açısından yarattığı potansiyeli fark eden Olaf Diegel, son birkaç yılını 3D yazıcıyla üretilen enstrümanlar üzerinde çalışarak geçirmiş. Diegel’in emeklerinin meyve verdiğine şüphe yok; fotoğrafların ve videonun gösterdiği üzere sonuçlar hem göze hem kulağa hitap ediyor.

3d gitar
Ortaya etkileyici bir gitar katalogu çıkaran Diegel’in son projesi ise 3D yazıcıyla üretilmiş saksofon. Ziyadesiyle karmaşık olan bu enstrümanın ortaya çıkması epey zaman almış. Hem zanaatkar hem sanatçı hem de teknoloji tutkunu diyebileceğimiz Diegel, amacının geleneksel üretim yöntemlerine bir alternatif oluşturmak değil, 3D yazıcının üretim sürecinde yaratabileceği etkiyi göstermek olduğunu da vurguluyor.

VİDEO