reklamı kapat

POPÜLER

400 yıllık tablonun restorasyonla ilk günkü haline dönüşü [Video]

Tarihi portrelerin nasıl eski, ihtişamlı günlerine döndürüldüğünü hiç merak etmiş miydiniz? 400 yıllık tablonun ilk günkü haline dönmesine şahit olabilirsiniz.

İncelik, detay ve dikkat isteyen restorasyon hatıralarınızda 2012 yılında gerçekleşen skandalla kalmış olabilir. Hatırlarsanız 80 yaşındaki bir sanat tutkunu Mercy Kilisesi’ndeki duvar resmini restore etmek istemiş ancak ortaya çok komik bir tablo çıkmıştı. Ancak akıllarımıza adeta kazınan bu unutulmaz restorasyon faciasını geride bırakmaya hazırız. Philip Mould, Jakoben dönemine (1603-1625) ait bir yağlı boya tablosunun ilk günkü haline dönüşünü gösteriyor.

Gölgenin ardında kalan tablo

Mould’un Twitter’da paylaştığı bilgiye göre söz konusu tablo 1618’de yapılmış ve 36 yaşında bir kadın resmedilmiş. “Kırmızılar içindeki kadın” olarak adlandırılan tablodaki sararmış cilanın kaldırılma anını kaydetmeyi ihmal etmeyen Mould, cilanın tablonun tüm güzelliğini nasıl sakladığını gösteriyor. Cilanın tablo üzerinde tam 200 yıl kaldığını da belirtelim. Cila uygulaması tablolar daha uzun ömürlü olsun diye yapılıyor. Havadaki toz, duman, kir gibi etmenlerden tabloyu koruyan cila zamanla koyu sarı bir renge bürünerek adeta tablo üstünde bir filtre oluşturuyor. Temizlendikten sonra tabloya yeni bir cila uygulanarak daha uzun ömürlü olması da sağlanabilir.

Mould’un videosunda sararmış cilanın ardında çok daha canlı renkler bizi karşılıyor. Elbisedeki detaylar iyiden iyiye belli olurken, renk şöleni de sanat severleri etkileyecek cinsten. Mould’un Twitter’da paylaştığı her iki videoya da haberin devamından ulaşabilirsiniz.

VİDEO