reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes-AMG

416 beygirle Mercedes-AMG imzalı en güçlü dört silindir motorun detayları açıklandı

Seri üretim fabrika çıkış bazında Mercedes-AMG rozetini zirvede temsil edecek olan motor, mühendislik sınırları için güzel bir örnek niteliğinde.

Emisyon çerçevelerinin iyice daralmasıyla birlike kompakt hacimli motorların assolist olma yolunda amansız bir yükselişi başladı. Bu vesileyle birlikte mühendislik faaliyetlerini daha da sıkılıştıran markalar, 1.0 ve 1,2 litre gibi hacimlerde 100-130 beygir gibi etkileyici rakamlar elde etmeyi başardı. Elektriğe geçiş sürecinde premium üreticiler için de cazip hal alan bu seviyeler bir süredir AMG departmanı için de sınırlarını test etme şansını doğurdu. Özellikle yeni jenerasyon A-Serisi‘nin AMG versiyonu başta olmak üzere CLA ve aileye yeni dahil olan SUV modeli GLB gibi modellerde de kullanılacak 2.0 litrelik turbo motora el atan departman, ortaya bu zamana kadar dört silindirli olarak ürettiği en güçlü makineyi çıkarttı. Nihayet bu gizemli motorun artık detaylı teknik verileri de karşımızda duruyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes-AMG kaynaklarından öne çıkanlar

Bir otomobil üretici tarafından fabrika çıkış seri üretim model bazında sunulan en güçlü dört silindir motor olarak lanse edilen ünite, bir önceki jenerasyona göre önemli nitelikler içeriyor. Halihazırda geliştirme sürecinde olan A45’te göreceğimiz ve bir önceki A45’te 375 beygirle hizmet veren makine, S olarak isimlendirilen üst versiyonunda artık 416 beygirlik güç ve 500 Nm tork verebiliyor. Standart versiyonda ise bu rakamın 382 beygir güç ve 480 Nm tork olaylarında elde edildiğini görüyoruz. Üretilen bu rakamların verilmesi noktasına da ayrı bir parantezde bakmak gerekiyor. Standart versiyonda 382 beygir güç 6.500 devirde, 480 Nm tork ise 4.750 ile 5.000 devir aralığında veriliyor. S versiyonunda ise maksimum güç 6.750 devirde verilirken maksimum tork ise 5.000 ile 5.250 devir aralıklarında karşımıza çıkmakta. Maksimum devir çevirme ise 7.200 birim olarak teknik tabloya yansıyor.

AMG, toplamda 160 kilogram ağırlığında olan bu motorun her iki versiyonunda da çift hava girişi sağlayan twin-scrool turbo mimarisini standart olarak kullanıyor. Turbo kısmında ayrılan nokta ise üst versiyonun 2,1 bar basarken, giriş seviyesinde bu değerin 1,9 bara geriliyor olması. 83 milimetrelik bore ve 92 milimetrelik stroke çaplarının belirlendiği motorda 16 supap üzerinden çift egzantrikli yapının da yer alıyor. Tabi ki elektronik zamanlama niteliği sayesinde bu supapların işleyişe göre karakter benimsediğini belirtmeden geçmeyelim.

İlginizi çekebilir

2020 Mercedes GLB