reklamı kapat

POPÜLER

50 milyon takipçiye ulaşan PewDiePie bu akşam kanalını silmeye hazırlanıyor

İnternet nefesini tuttu bekliyor. YouTube’un en ünlüsü, en çok takip edileni, en çok konuşulanı PewDiePie 50 milyon takipçiye ulaşınca kanalını sileceğini söylemişti. Ünlü YouTuber dün 50 milyona ulaştı.

Başta Amnesia olmak üzere çektiği korku oyunlarıyla ününe ün katıp 6 senede kanalını en tepeye taşıyarak YouTube’un bir numaralı adamı olan Felix Kjellberg yani namıdiğer PewDiePie 50 milyon takipçiye ulaştı. Elmas Play tuşu “ödülünü” yollaması yıllar süren YouTube artık 50 milyon için PewDiePie’a nasıl bir Play tuşu yollamayı düşünüyor bilemiyoruz ancak YouTube’un yayıncılar karşısındaki bezdiren politikası sonunda bir video hazırlayan PewDiePie kanalını kapatmayı düşünüyor.

YouTube’un “önerilen videolar” kısmında yaptığı değişiklikler, algoritmasındaki hatalar ve YouTuber’larla iletişim eksikliği yüzünden geçtiğimiz hafta ünlü YouTuber’lar isyan etmişti. Bu isyanlardan biri de PewDiePie’dan gelmişti. Ancak videonun en dikkat çekici yanı PewDiePie’ın 50 milyon takipçiye ulaşınca kanalını sileceğini söylemesiydi. YouTube’un algoritma ve güncelleme hatalarıyla kanalını “öldürmeye çalıştığını” belirten PewDiePie, bunu YouTube yapmadan kendi yapacağını söylemişti.

Bu durumun oldukça şüpheli göründüğünü söylemeliyiz. Zira PewDiePie videoda “click bait” dediğimiz kandırmaca içerikleri eleştiriyordu. Kendisi de pek çok kez bu tarz içerikler girerek defalarca durumun vahametini sarkastik bir dille açıklamaya çalışmıştı. Bu sebeple bu “50 milyonluk veda” ilk bakışta kandırmaca gibi görünüyor. Dün gece 50 milyon takipçiye ulaşan PewDiePie ise attığı tweetle bu akşam kanalını sileceğini duyurdu.

Duruma hala oldukça şüpheci yaklaştığımızı söylemek gerek. Çünkü 50 milyon takipçi çok acayip bir sayı. PewDiePie’ın bunu YouTube’un problemli yapısına dikkat çekmek için yapmış olabileceğini unutmamak gerekiyor. Akşam koyacağı bir videoyla bunu açıklaması mümkün. Ancak söz konusu PewDiePie olunca kanalın bir anda uçması bizi şaşırtmaz açıkçası. Türkiye saatiyle akşam 8’de neler olacağını göreceğiz.

Sizce PewDiePie 50 milyon takipçili kanalını siler mi?