reklamı kapat

POPÜLER

60’lı yılların efsane Porsche modelinden 483 beygirlik elektrikli dönüş [Video]

Elektrikli otomobile dönüşüm projeleriyle tanıdığımız Kreisel Electric yeni projesiyle bir efsaneyi elektrikli olarak karşımıza çıkartıyor.

Geçtiğimiz ocak ayının son günlerinde Mercedes-Benz G350d modelini tamamen elektrikli motorla kombin ederek, 300 kilometrelik menzil, 482 beygir güç ve 5.6 saniyedelik 0-100 değerleriyle karşımıza çıkartan Avusturya merkezli Kreisel Electric, Arnold Schwarzenegger’in hayalini gerçeğe dönüştürmüştü. Bu projesiyle birlikte birçok kişinin dikkatini çekmeyi başaran ve içten yanmalı motorların yerine modellere elektrik motoru entegre eden şirket yeni projesiyle klasik otomobil tutkunlarının da dikkatini çekecek gibi gözüküyor. Ekibin bu seferki projesi Porsche’nin 1966 ile 1967 yıllarında ürettiği modeli 910’un gerçeğine en yakın replikası.Standart versiyonunda 200 beygir güç üreten 2.0 litrelik V6 ve 270 beygir güç üreten 2.2 litre V8 ünitelerin kullanıldığı 910’u geleneksel motorundan ayıran Kreisel Electric ekibi bunun yerine aracı saatte maksimum 300 kilometre hıza ve 2,5 saniyede 0’dan 100’e çıkartan 483 beygirlik elektrik ünitesini dahil etmiş. Toplam ağırlığı 1.100 kilogram olan araçta 53 kWh’lık lityum iyon bataryaya yer veren ekip aracın tek seferde yaklaşık 355 kilometrelik menzil değerine sahip olduğunun altını çiziyor.


Projenin önemli yanlarından bir tanesi de batarya yönetim sistemi. 100 kW’lık kaynaklarla hızlı şarj desteğine sahip olan araç, enerji yönetim sistemiyle bir evin elektriğini bile karşılayacak yapıya sahip. Güç ünitesinin yanıda iki ileri otomatik şanzımanı da tamamen kendi bünyesinde geliştiren Kreisel, aracın fabrika çıkış gövde yapısında da aerodinamik geliştirmeler yapmayı da ihmal etmemiş.

VİDEO