reklamı kapat

POPÜLER

402 beygir güç, 1.200 Nm tork; işte elektrikli Ford Mustang [Video]

İngiltere merkezli bir girişim olan Charge’ın hayata geçirdiği elektrikli Ford Mustang, sınırlı üretim adetleriyle satışa sunulacak.

Ford Mustang” ve “elektrik” ikilisinin bir araya geldiği cümleleri gördüğümüzde son dönemlerde aklımıza gelen tek bir şey var. Bu, Amerikalı üreticinin Mustang merkezli olarak hayata geçireceği elektrikli SUV modelinden başkası değil. Durumu daha geniş kapsamlı düşünüp ele aldığımızdaysa özellikle klasik otomobillerin elektrik dönüşümünde çok farklı bir geleceğe sahip olduklarını da dönemsel olarak sizlerle paylaşıyoruz. Şimdilik bağımsız üreticiler odaklı olarak yürütülen bu projelerin en ciddi örneklerinden birisini Jaguar’ın elektrikli E-Type projesiyle görmüştük. Şu anda bakmakta olduğumuz elektrikli Ford Mustang de, bir süredir gördüğümüz en güzel dönüşümlerden birisine sahne oluyor. Sınırlı üretim adetleriyle satışa sunulacak olan otomobilin yaklaşık 260.000 dolarlık etiket fiyatına sahip olduğunu da ilk adımda altını çizerek belirtelim.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik özellikler

Proje, İngiltere merkezli girişim olan Charge ekibinin, daha önce UPS, Michelin ve Royal Mail gibi önemli isimlere elektrikli teslimat aracı sağlayan Arrival markasıyla bir araya gelmesiyle hayata geçiyor. Coupe ve Convertible olmak üzere iki farklı gövde tipiyle tercih edilebilecek olan elektrikli Mustang’in teknik değerleri günümüz modellere meydan okuyacak nitelikte. 64 kWh‘lık batarya paketinin merkeze alınarak oluşturulduğu sistem total bazda 402 beygir güç ve 1.200 Nm tork gibi çok ciddi performans desteği üretebiliyor. Bu üniteyle 0’dan 100’e hızlanmasını 3,1 saniyede tamamlayan otomobilin menzil konusunda vadettiği rakamsa 200 kilometre civarında olacak. Sipariş sürecinde ister arkadan itişli ister dört tekerlekten çekişli olarak da tercih edilebilecek olan elektrikli Ford Mustang’den toplamda 499 adet üretilecek. İlk teslimatların 2019’un Eylül ayı içerisinde yapılması planlanıyor.