reklamı kapat

POPÜLER

Arnold Schwarzenegger’in “elektrikli” hayali gerçek oldu: Mercedes-Benz G Serisi EV [Video]

Elektrikli otomobillere geçiş konusunda her geçen gün yeni bir örnekle karşılaşırken sürece bir Hollywood efsanesinin dahil olması işleri daha da eğlenceli hale getirdi.

Advertisement

Terminatör, Av, Barbar Conan ve sayısını artırmakta zorlanmayacağımız onlarca eşsiz film. Bu filmlerin hepsi bir efsanede birleşiyor; Arnold Schwarzenegger. Birçok film projesiyle birlikte Hollywood tarihinin önemli isimleri arasında yer alan Schwarzenegger, oyuncu ve sporcu kimliği dışında çeşitli alanlarda da adından söz ettirmeye devam ediyor. Bir dönem Kaliforniya valisi olarak da görev yapan Schwarzenegger siyasi kimliğinin yanı sıra çevreye duyarlı bir karakter olarak hayranlarından takdir görüyor. Aynı zamanda sıkı bir Mercedes G Serisi hayranı olan Schwarzenegger, çevreye duyarlı elektrikli otomobiller projesine destek vererek bir kez daha takdir topladı.


Avusturya merkezli Kreisel Electric şirketinin meydana getirdiği çalışma sonucu dizel motora sahip Mercedes-Benz G350d modeli tamamen elektrikli motorla kombin edilerek bu alanda önemli örnekler arasına adını yazdırdı. 80 kWh‘lık bataryaların kullanıldığı projede elektrikli versiyona dönüştürülen G350d’nin tek seferde 300 kilometrelik menzile sahip olduğu açıklandı. Sadece 25 dakikalık hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa erişebilen model, 482 beygir güç üreten elektrikli motoruyla 0‘dan 100‘e 5.6 saniyede çıkabiliyor. Modelle ilgili açıklamalarda bulunan Schwarzenegger; “Bu, temiz enerjiye sahip hızlı ve gerçekten mükemmel bir off-road aracı. Hayal gerçeğe dönüştü.” diyerek bu prototip çalışmanın başkalarına da örnek olması gerektiğini belirtti. Kreisel ekibinin gerçekleştirdiği projeye benzer, dizel motorlu arçaların elektrikli motora dönüştürme projelerinin önümüzdeki süreçte çok daha sık görülmesinin beklendiğini de belirtmekte fayda var.

VİDEO