reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

75 bin dolarlık biyonik kolun içinde drone gizli

Hideo Kojima ile yollarını ayıran ve Silent Hills hayallerimizi yerle bir eden Konami, her bozuk saatin günde iki kez doğru zamanı göstermesi misali arada sırada güzel şeyler yapıyor. Kolunu kaybeden bir oyunsever için hazırlanan biyonik kol bunlardan biri.

Advertisement

Konami’ye duyduğumuz öfkenin kolay kolay dineceğini sanmıyoruz ancak bu biyonik kol projesinin oldukça ilginç olduğunu itiraf etmek gerek. 26 yaşındaki James Young‘ın metro kazasında kolunu kaybetmesi üzerine iyileşme süreci sırasında Konami Young’a ulaşarak biyonik kol projesini başlatmış. Metal Gear Solid oyunundan esinlenilen bu yüksek teknoloji biyonik kolun tasarımı ise Sophie de Oliveira Barata tarafından yapılmış.

Alternative Limb Project‘in ellerinden çıkan bu biyonik kolun özellikleri ise oldukça ilgi çekici. James’in omzundaki kaslar tarafından kontrol edilebilen kol aynı zamanda bozuk para büyüklüğündeki objeleri idare edebilecek gelişmişlikte. Young 3D baskı olan elle avucunu kapatıp açabiliyor, baş parmağını kaldırabiliyor, bir şeyleri işaret edip çimdikleyebiliyor. Karbonfiber yapıdaki bu kol basit bir şekilde takılıp çıkarılabiliyor. Ancak biyonik kolun asıl alametifarikası sunduğu teknolojide yatıyor. Cihazları şarj edebilmek için USB girişine sahip olan kolda mini bir ekran yer alıyor. Bluetooth ile Young’ın telefonuna bağlanan bu ekranda mesajlar, e-postalar, gelen aramalar ve sosyal medya bildirimleri görüntülenebiliyor. Biyonik kolun omuz tarafında ise bir drone gizli. Young bu drone’u özel gözlükleri ve kumandasıyla tek elle rahatça kontrol edebiliyor.

Oldukça ilginç olan bu biyonik kolun maliyeti ise en az özellikleri kadar iddialı. 75 bin dolara mal olan bu özel kolla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.