reklamı kapat

POPÜLER

Joe Biden

ABD başkanı: “Facebook ve benzeri platformlar insanları öldürüyor”

Donald Trump’ın yerini alan ABD başkanı Joe Biden, kısa süre önce Facebook ve benzeri platformlar için önemli bir açıklama yaptı.

Mevcut ABD başkanı Joe Biden, geçtiğimiz günlerde bir gazetecinin yönelttiği “Facebook ve benzeri platformlara mesajınız ne olur?” sorusuna kısa ve öz bir cevap verdi.

Biden direkt olarak “İnsanları öldürüyorlar. Yani, gerçekten. Bakın, şu an yaşanan tek salgın aşısızlar arasında. Ve insanları öldürüyorlar.” Peki Joe Biden bunu neden söylüyor?

Bunun arkasında direkt olarak Facebook ve benzeri platformlarda yürütülen aşı karşıtı kampanyalar yer alıyor. Maalesef milyonlarca insanın hayatını alan, milyonlar insanın hayatını alt üst eden Covid-19’a karşı tek kozumuz olan aşıya karşı olan insanlar bulunuyor.

Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere birçok ülkenin sunduğu ciddi aşılama imkanlarına (Hemen hepsi ücretsiz) rağmen inatla aşı olmak istemeyen kişiler bulunuyor ve bu kişiler genelde bu görüşe Facebook’tan ya da başka bir sosyal medya platformu üzerinden okuduklarıyla kapılıyor.

Yalan yanlış, kulaktan dolma, çoğu kasıtlı olarak hatalı aktarılan içerikler yüzünden birçok insan aşı olmak istemiyor ve bu yüzden de milyonlar hayatını kaybetmeyi sürdürüyor. Birçok kurum, kuruluş ve uzman artık net olarak şunu söylüyor:

“Covid-19 salgını artık aşısızların pandemisi haline geldi”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook ve benzeri sosyal medya platformları yalan içerikler ile mücadele ediyor

Bu konuda firmalar ciddi çalışmalar yapıyorlar, insanları bilinçlendirmeye çalışıyor ve her gördüklerine inanmamaları gerektiğini tekrar tekrar aktarıyorlar.

Ancak şu an hiç olmadığı kadar hızlı bir tüketim toplumu ile karşı karşıyayız. Bu yüzden de kişiler sosyal medya kanallarından gördükleri hemen hemen hiçbir şeyi sorgulamıyor.

Aynı zamanda kişiler sahte hesaplara da kolaylıkla kanabiliyor. Burada yani sahte hesap konusunda en büyük suç kullanıcıdan çok platformlarda bulunuyor.

Sosyal medya ağlarındaki yanlış bilgilendirmeler sağlıktan eğitime, siyasal yaşamdan kültüre kadar birçok alanda inanılmaz sorunlar doğruyor ve doğurmaya da devam edecek gibi görünüyor. Bu yüzden eğer olmadıysanız lütfen en yakın sağlık kuruluşuna giderek Covid-19 aşınızı ücretsiz olarak olun.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de de açılan Android telefon temelli deprem sistemi