reklamı kapat

POPÜLER

Airbus’tan heyecanlandıran açıklama: Uçan arabalara çok az kaldı

Elektrikle çalışan, kendi kendine giden, suda yüzen, kısacası otomobile dair neredeyse tüm olasılıklar gerçekleşti. Ancak en çok beklediğimiz uçan arabadan hala haber yok. Galiba yakın zamanda olmayacak derken Airbus’tan heyecan verici bir açıklama geldi. Çocukluk hayalimizin gerçekleşmesine sandığımızdan çok daha yakınız.

Nasıl olacak, neye benzeyecek, hangi teknolojilere sahip olacak henüz belli değil ancak Airbus kendinden oldukça emin. Şirketin Silikon Vadisi’ndeki A3 ekibinin şubat ayında CityAirbus adı altında bir projeye başladığı ve ilk prototiplerin de en geç önümüzdeki yıl denenmeye başlayacağı belirtiliyor. Söz konusu proje, otomobil-drone karışımı bir araçtan oluşuyor. Ancak ekip bunun dışında uçan arabaları hakkında ser verip sır vermiyor. Airbus ise gerekli teknolojilerin neredeyse tamamının var olduğunu iddia ediyor.

Henüz sürücüsüz otomobillerin bile kendini tam anlamıyla kanıtlayamadığı, kaza üstüne kaza haberlerinin geldiği ortamda uçan araba fikri hala uçuk geliyor. Ancak her şeye rağmen gerçekten heyecan verici bir açıklama. Koskoca Airbus kendinden bu kadar emin konuşuyorsa bir bildiği var demekten başka şimdilik yapacağımız bir şey yok.