reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı ev aksesuarlarına ilginç alternatif: Akıllı tahta parçası Mui [Video]

Nesnelerin İnterneti alanı gelişmeye devam ederken akıllanma sırası tahtalara kadar geldi. Evdeki yeni yardımcınız internet bağlantılı bir tahta olabilir.

Advertisement

Japon Nissha firmasının yeni akıllı ev ürünü Mui isimli bir tahta. Mui, yatay olarak kullanabileceğiniz ince, uzun, dikdörtgen şeklindeki tahta parçasıyla hem dekorasyonunuza katkıda bulunmak istiyor hem de yeni bir asistan alternatifi sunuyor. Nissha firması son olarak Nintendo Switch’te de kullanılan kapasitif dokunma sensörleri üzerindeki uzmanlığını yeni projesine aktarmış. Cihaz Philips Hue ampullerle çalışabiliyor. Şimdilik prototip aşamasında olan bu akıllı tahta için IFTTT ve Alexa desteği de yolda. Akıllı tahta şimdilik bu aşamada Yahoo Japan’in Nesnelerin İnterneti servisi olan myThings’i kullanıyor. Ancak internet bağlantılı herhangi bir konuda Yahoo ismi geçince açıkcası bizim tüylerimiz ürperiyor.

Akıllı tahta Mui

Mui’nin ismi Japonca “sessizlik” kelimesinden geliyor. Tasarımın esas amacı “gerekli olmadığı sürece gözden uzak olması”ymış. Nitekim cihazı uyandırmazsanız duvarınıza asılmış ahşap bir aksesuar olarak varlığına devam ediyor. Dokununca ekranı uyanıyor ve isteklerinize göre bilgiler veriyor. Mui’nin 2018 yılında Kickstarter’a konulması bekleniyor. 900 dolar ile 1.200 dolar arası bir fiyatlandırma düşünülen bu ilginç aksesuar, kullanıcıların ilgisini çekebilecek mi merak konusu. Ayrıca cihazın farklı tasarıma sahip modelleri olduğunu da ekleyelim. İlla ahşap olmak zorunda değil. Kumaş kaplı ve ayna şeklinde iki prototip daha cihazın son hali için geliştiriliyor.

VİDEO