reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm Snapdragon Wear 429 akıllı saat

Akıllı saatlere özel Snapdragon Wear 5100 işlemci ortaya çıktı

Mobil işlemci devi Qualcomm, akıllı saatlere özel Snapdragon Wear 5100 işlemci modelini çok yakında karşımıza çıkarabilir.

Qualcomm tarafından geliştirilen Snapdragon Wear 5100, resmi kayıtlarda ortaya çıkmış gibi görünüyor. Daha farklı bir isim taşıma ihtimali de olan donanım, yukarıda da dediğimiz gibi direkt olarak akıllı saatlere güç vermek için hazırlanmış.

Henüz çok fazla detayın olmadığı işlemci, yerini alacağı çözümlerden farklı olarak ARM Cortex-A53 değil ARM Cortex-A73 çekirdeklerini kullanıyor. Bu açıdan performans çıtasını gözler görülür şekilde artıracak işlemci, yüksek ihtimalle pil ömrünü de artıracak bir konumda yer alıyor.

Bu işlemcinin ne zaman geleceği elbette henüz tam olarak belli değil. Ancak Wear 5100’e sahip akıllı saatler, Samsung ve Google tarafından geliştirilen yeni akıllı saat işletim sistemi Wear OS 3 için en iyi performansı sunacaklardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Snapdragon Wear 5100 merak uyandırıyor

Peki mevcut çözümler neler sunuyor? Şu an akıllı saatler için en güçlü işlemciler Snapdragon Wear 4100 ve Wear 4100 Plus.

Yerini aldıkları Snapdragon Wear 3100‘e oranla ciddi iyileştirmeler getiren işlemciler, 28 nm değil 12 nm üretim sürecinden çıkıyor. Bu sayede yüzde 85’e varan oranda daha hızlı olan işlemciler, Adreno A504 GPU ile geliyor. Burada da 2.5 kattan fazla bir artış sunuluyor.

Üretim süreci geliştiği için pil ömürleri tam yüzde 25 oranında artan yeni işlemcilerden “Plus” versiyon farkını taşıdığı “her zaman açık” olarak geçen QCC1110 yardımcı işlem birimi ile koyuyor.

Bu yardımcı işlem birimi ile saat birçok işlem için ana işlemciyi kullanmıyor, eskiye nazaran her zaman açık ekran modunda çok daha yüksek renk gösterimi sunuyor.

İlginizi Çekebilir

Sega’nın 50 dolarlık mikro oyun konsolu