reklamı kapat

POPÜLER

UFS 3.0

Akıllı telefonların depolama hızını katlayacak yeni standart

Günümüzde satışı yapılan birçok amiral gemisi akıllı telefon UFS 2.1 flaş depolama standardı üzerine üzerine kuruluyor. Yakın zaman önce açıklanan UFS 3.0 ise hızları tam iki katına çıkartıyor.

JEDEC tarafından tanıtılan UFS 3.0 depolama standardı, UFS 2.1’in sunduğu hızı tam ikiye katlıyor. Söylendiği kadarıyla mobil cihazların bant genişliğini 2.9 G/s hıza kadar çıkartacak yeni standart, güç tüketimini de düşürecek. JEDEC’e göre UFS 3.0 depolama birimleri yeni NAND bellekler ile daha az voltaj gereksinimi (2.5 V) duyuyor ve bu da genel tüketimi azaltıyor. Akıllı telefonlar yanında otomobiller, Chromebook cihazlar ve sanal gerçeklik başlıkları için de önemli olan bu standart, artık zorlu şartlara da daha dayanıklı. Optimum çalışma aralığı -40 ile 105 derece arasına çekilen standart, böylece daha dayanıklı hale geliyor. Bu özellikle otomobiller için büyük önem arz ederken, ulaşılan hız ile yeni imkanların açılacağı söyleniyor. Örneğin akıllı telefonlarla 8K video çekim yapılabileceği gelen bilgiler arasında yer alıyor. Ayrıca 4K çözünürlükte daha yüksek kare hızlarını da getirecek yeni depolama birimleri, oldukça güzel görünüyor.

UFS 3.0 ürünler ne zaman gelecek?

Şu an için tam olarak bilinmiyor ancak henüz sürecin başında bulunuyor. Yani bu yeni standarda firmaların uyum sağlaması ve seri üretim sistemleri kurması gerekiyor. Bu noktada ilk çözümün ise Samsung da geleceği söyleniyor. Bu açıdan Galaxy S9 ile Galaxy S9+’ın kaçırılmış olacağı düşünülüyor. Bu nedenle geriye Galaxy Note 9 kalıyor.

Not: Görsel temsilidir.