reklamı kapat

POPÜLER

akıllı telefon

Akıllı telefonunuzu webcam’e dönüştürün [Nasıl yapılır?]

Yakın zamanda tanıtılan akıllı telefonlardan bahsederken bu cihazların kameralarının ne kadar iyi olduğuna da mutlaka değiniyoruz. Her an yanımızda taşıdığımız telefonlarımız sayesinde istediğimiz zaman fotoğraf ve video çekmemiz de mümkün oluyor. Fakat cebimizde taşıdığımız bu kamerayla yapabileceğimiz pek çok şey bulunuyor. Bunlardan biri de akıllı telefonumuzu webcam’e dönüştürmek.

Bildiğiniz gibi pek çok dizüstü bilgisayar artık entegre edilmiş bir webcam’e sahip. Fakat daha kaliteli görüntüler çekebilmek için ekstra masraf yapmak gerekiyor. Telefonunuzu bilgisayarınızın kamerasına dönüştürmek ise cebinizden kuruş harcamadan istediğiniz kaliteli görüntüye kavuşmanızı sağlıyor.

Cebimizdeki webcam

Bunun için yapılması gerekenler oldukça basit. Google Play Store veya AppStore‘a gidip IP Webcam uygulamasını bulup indiriyorsunuz. İndirilme işleminin tamamlanmasından sonra uygulamanın istediği tüm izinleri onaylıyorsunuz. Bu işlemlerin ardından uygulamayı açtığınızda IP Webcam size bir URL veriyor. Bu linki kullandığınız bilgisayarın tarayıcısına yazıyorsunuz. Böylece telefonunuz hangi bilgisayar için webcam vazifesi üstleneceğini anlıyor. Linkin açılmasının ardından uygulama direkt olarak webcam olarak kullanılabiliyor.

Telefonunuzu ihtiyacınıza uygun olarak kullanabilmek için isterseniz ufak bir aksesuar satın alıp cihazı bilgisayar ekranının üstüne sabitleyebilirsiniz. Bunun yanında akıllı telefonun taşınabilirliğini kullanarak webcam ile daha dinamik görüntüler kaydetmeniz de mümkün.