reklamı kapat

POPÜLER

Alfa Romeo; BMW ve Audi’ye rakip iki SUV modeli için kolları sıvadı

Fiat’ın başı bir türlü dertten kurtulmayan Alfa Romeo biriminin, BMW ve Audi‘ye rakip iki SUV modeli üzerinde çalıştığı açıklandı. Birer yıl arayla piyasaya sürülmesi beklenen modeller sayesinde Milanlı otomobil üreticisinin özellikle SUV’nin rağbet gördüğü ABD pazarında payını genişleteceği umuluyor.

Alfa Romeo bugüne kadar bir SUV modeline sahip olmasa da, bu konuda çeşitli girişimlerde bulunmuştu. 1950’lerde Matta adlı Jeep benzeri bir model geliştiren İtalyan firma, 2003’te Cenevre Otomobil Fuarı’nda yukarıda görseli bulunan Kamal adlı konsepti sunmuş; ancak mali sıkıntılar nedeniyle üretimden vazgeçmişti. Ancak görünüşe bakılırsa Alfa Romeo, sonunda mali açıdan uygun bir anı yakaladı ve SUV işine tam gaz girişmeye karar verdi.

alfa romeo
2016’da gelmesi beklenen ilk model, işlevden çok şekle odaklanacak. Ön kısmı, yakında piyasaya sürülecek olan arkadan çekişli Giulia sedan modeline benzer spor bir görünüme sahip olan bu SUV’nin alıcıları, dört ve altı silindirli benzinli motorun yanı sıra önden çekişli veya dört çekişli konfigürasyonlardan birini seçebilecek. Ayrıca 500 beygir güç üreten turbo şarjlı V6 motora sahip bir modelin de sunulacağı söylentiler arasında.

Alfa Romeo’nun 2017 çıkışlı ikinci SUV’si ise, 2015 model Volvo XC90‘la benzer boyutlarda olacak. Firmanın üst düzey modellerinden biri olması planlanan bu SUV, yedi adede kadar yolcu kapasitesine sahip olacak. Ayrıca kokpitte son teknoloji donanım bulunacak. Henüz adı belirlenmeyen modelin, geliştirme sürecinin ilk aşamalarında olduğu belirtiliyor.

Henüz fiyatlara ilişkin bir tahmin belirtilmese de, iki yeni modelin rakip olduğu BMW, Audi ve Volvo modelleriyle yarışan fiyatlara sahip olmasını bekleyebiliriz.

YORUMLAR