reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

2021 DS 4

Almanya’da üretilecek; Cross versiyonuyla birlikte DS 4 geri döndü

2021 içerisinde kademeli olarak satış süreci başlatılacak olan yeni DS 4, premium sınıfta Mercedes, BMW ve Audi’ye yeni bir karşı cevap olacak.

Advertisement

PSA grubunun son yıllardaki başarılı ivmelenmesinden nasibini alan DS, premium sınıfta yeniden yapılandırılarak ayağa kaldırıldı. 7 ve 3 Crossback modellerinin ardından 9 Sedan ile binek sınıfa da yayılan bu yapılanmanın son ürünü 2021 DS 4 olacak. Bir süredir ipucu niteliğinde mesajları verilen model için bugün resmi tanıtım gerçekleştirildi. Markanın yeni nesil karakterinin dikkat çekici revizyonlarla taçlandırıldığı tasarım kısmı, yeni 4’ün elini güçlendirecek özellikleri arasında yer alacak. Fransız üretici, aileye bir de Cross versiyonu ekleyerek, son yıllardaki modaya uymayı ihmal etmiyor.

2021 DS 4 hakkında açıklanan ilk detaylar

Yeni nesil 4’ün gerek motor gerekse altyapısı, PSA grubundan bildiğimiz parçalar üzerine şekilleniyor. EMP2 platformu üzerine geliştirilecek olan otomobilin 4,4 metrelik toplam uzunluk değeriyle karşımıza çıkıyor. Marka tasarımcıların aracın genel ebatlarında sınıf kriterlerinde gezinmesine rağmen, propozisyonlardaki farkılıklar DS 4’ün kendine has bir havaya bürünmesine olanak tanıyor. Modelin 430 litrelik bagaj hacmi sunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni 4 ailesinin donanım listesi tahmin edebileceğiniz üzere bir hayli zengin. Dış bölümde 20 inç’e kadar genişleyen jant setleri, LED Matrix ışıklandırma grubunun ilk bakışta dikkat çekekeceğini söyleyebiliriz. Yeni nesille birlikte aileye eklenen Cross versiyonuyla birlikte modele SUV havasını getiren gövde eklentileri karşımızda olacak. Tavan barları, özel renk seçenekleri, çamurluk ve gövde korulamaları bunlar arasında ön planda olacak. DS ekibi burada kum, çamur ve çakıl gibi zeminleri özellikle baz alarak bu modelde ileri seviye çekiş kontrol sistemi, sürüş modları, aktif süspansiyon sistemi ve yokuş iniş kontrolü gibi işlevsel özellikleri standart olarak entegre ediyor.


Kokpit bölümünde de son nesil dijital sürücü ekranı, multimedya sistem, gece görüş desteği, görünmeyen klima çıkışları, döşeme seçenekleri ve daha bir çok parçanın 4’ün elini güçlendirecekler arasında öne çıkacağını görüyoruz. Araç, üzerinde taşıdığı elektronik asistan desteklerinin bir araya gelmesiyle ikinci seviye otonom sürüş teknolojiyle gelecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni 4 ailesi her ne kadar EMP2 platformu üzerine geliştirilse de, altyapıda yüzde 70’e yakın parçanın modele özgü olarak tamamen yeni olması dikkat çekiyor. Bu altyapıyla birlikte yeni DS 4’ün motor seçenekleri benzinli, dizel ve hibrit gibi zengin parçalardan oluşuyor. Benzinli motor ailesinde sırasıyla PureTech 130, PureTech 180 ve PureTech 225 kullanıcılara sunulacak. 130 beygirlik dizel motor da listedeki yerini alırken, 225 beygire gelen şarj edilebilir hibrit motorda 50 kilometreye kadar saf elektrikli sürüş menzili sunulacak. Grup içerisinde yer alan Opel’in Almanya’daki tesislerinde üretilecek olan Yeni 4 ailesi 2021’in dördüncü çeyreğiyle birlikte bayilerdeki yerini alacak.

İlgili video

DS 7 Crossback