reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

NASA SpaceX

Amaç Dünyayı kurtarmak! NASA ve SpaceX’ten önemli ortaklık

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu kurum NASA ile Elon Musk’ın özel uzak şirketi SpaceX, dev bir anlaşmaya imza attı.

Zaman zaman dünyaya doğru yüksek bir hızla yaklaşan asteroidlerin haberleri çıkıyor. Son dönemde sevindirici şekilde Dünya’ya çarpan büyük bir asteroid olmadı. Ancak bu gelecekte olmayacağı anlamına gelmiyor. Milyarlarca insanın yaşadığı gezegenimiz bu açıdan sürekli olarak risk altında bulunuyor. İşte NASA bu konuda SpaceX ile tam 69 milyon dolarlık bir anlaşma yaptı, ortaklık kurdu. Bu ortaklığın arkasında asteroidlerin rotasını roketle vurarak değiştirmek ve Dünyaya çarpmasını engellemek yer alıyor. Şimdilik Double Asteroid Redirection Test (DART) olarak geçen proje kapsamında ilk denemenin 2021 yılında yapılacağı söyleniyor. Bunun için Kaliforniya’da yer alan hava üssünden bir Falcon 9 roketin kaldırılacağı ve Dünya’dan 11 milyon kilometre uzakta yer alan Didymos asteroidinin vurulacağı açıklanıyor. 2021’de kalkan Falcon 9’un Didymos’a ancak 2022 yılında ulaşacağı belirtilirken, bu deneme sayesinde süreç hakkında çok detaylı verilen elde edilmesi hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA ve SpaceX ortaklığı büyüyor

Elon Musk’ın özel uzay şirketi, hatırlarsınız geçtiğimiz günlerde günümüzün en güçlü roketi Falcon Heavy ile ilk ticari göreve çıkmıştı. Tamamen başarıyla sonuçlanan bu görevde kullanılan üç adet Falcon 9 roket modeli dikey olarak geriye indirildi.

İlginizi Çekebilir

NASA’nın Mars helikopteri