reklamı kapat

POPÜLER

SpaceIL uzay aracı Beresheet Ay
SpaceIL uzay aracı Beresheet Ay

İsrail merkezli özel uzay şirketi SpaceIL’den sonu kötü biten Ay görevi [Video]

İsrail merkezli özel uzay şirketi SpaceIL, Beresheet adı verdiği uzay aracını Dünya’nın uydusu Ay’a indirmeyi başaramadı.

SpaceIL uzay şirketini hatırlayanlar olacaktır. Şirket tam 10 yıl boyunca devam eden ve kazanan olmadan son bulan Google Lunar Xprize yarışmasında bulunan takımlar arasında yer alıyordu. Bu yarışmada takımlardan Ay’a gidip 500 metre boyunca dolaşabilecek ve Dünya’ya yüksek çözünürlükte fotoğraf / video yollayabilecek bir robot yapması istenmişti. Ancak 30 milyon dolarlık ödül şartlar hiçbir isim tarafından sağlanamadığı için SpaceIL dahil kimseye verilememişti. İşte bu gelişmeden sonra pes etmeyen firma, 22 Şubat 2019 tarihinde SpaceX’in Falcon 9 roketi ile ABD’nin Cape Canaveral Uzay Üssü’nden yapılan kalkışla Beresheet uzay aracını uzaya gönderdi. Ancak uzun süren yolculuktan sonra Ay’a ulaşan aracın inişi maalesef gerçekleştirilemedi. Çünkü komuta merkezi inişe çok kısa bir süre kala Beresheet ile iletişimi kaybetti. Böyle olunca araç Ay yüzeyine düştü ve parçalandı. Yani tam olarak beklenen ya da hedeflenen iniş gerçekleştirilememiş oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceIL, Beresheet uzay aracıyla yine de önemli bir adım attı

Bu olumsuzluğa rağmen süreci “tamamen başarısız” olarak kabul etmemek gerekiyor çünkü Ay’a bir araç göndermek inanılmaz hesaplamalar ve çalışma gerektiriyor. Birçok kişi “ufak ülke İsrail uzay konusunda büyük başarıya imza attı” açıklamasını yapıyor. Bu bir kazayla sonuçlanan sürece rağmen İsrail, Sovyetler Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’den sonra Ay’a bir araç indiren dördüncü ülke oldu. Tüm bu süreci gösteren videoyu sayfanın üstünden izleyebilirsiniz.