reklamı kapat

POPÜLER

vergi

Amerika’dan ithal edilen otomobiller için ek vergi indirimi!

Amerikan tarafından gelen olumlu vergi politikasıyla birlikte, hayalden öteye geçemeyen otomobiller için tekrar Türkiye kapısı açılabilir.

Ülkeler arasında meydana gelen politik gerilimlerin, hemen her alana olumsuz yönde etki yaptığına bugün bile net bir şekilde şahit oluyoruz. Amerikan Başkanı Trumph‘ın Çin üzerindeki yaptırım kararıyla birlikte patlar veren Huawei ve Android krizi, teknoloji dünyasında taşların yerinden oynadığı günleri geçirmemize vesile oluyor. Türk otomobil piyasası da geçtiğimiz yıl içerisinde yine Amerika merkezli olarak atılan yaptırım kararına misilleme hamlesi gerçekleştirmişti. Satranç misali atılan bu hamleler kapsamında Amerika’dan ithal edilen araçlara uygulanan ek gümrük vergisi yüzde 120‘ye çıkartılmıştı. Hal böyle olunca ülkemizde satılan modellerin yanında gelmesi beklenen yeni isimlerin de önü kapanmıştı. Lakin devlet ilişkilerinin ve politikaların hızlı değişkenlik prensibi bugün bir kez daha karşımıza çıkıyor. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı kararı ile vergide yüzde 50 oranında indirime gidildiği duyuruldu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modeller için tekrar ümit doğdu

Yüzde 120 dolarlarında yüzde 60‘a çekilen vergi kararlarının arkasında ise biraz önce dile getirdiğimiz karşılıklı olumlu hamleler var. Karar kapsamında yapılan açıklama, Amerika’nın Türkiye’ye uyguladığı çelik ithalat vergisinin yüzde 50’den yüzde 25’e indirilmesine işaret ediliyor. Alınan bu kararla birlikte geçtiğimiz yıl hayalin ötesine geçen bazı modeller için tekrar Türkiye yollarına çıkma konusunda ümit ortaya çıktı. BMW, Mercedes, Jeep ve Ford gibi önemli isimlerin Amerika’da üretilen amiral otomobilleri vergi zammıyla birlikte aşağıdaki rakamlara çıkmıştı:

BMW

X3– 517.000 TL ————-> 743.000 TL
X4– 850.000 TL ————-> 1,3 milyon TL
X5– 854.000 TL ————-> 1,33 milyon TL
X6– 1,117 milyon TL ————-> 2,6 milyon TL


Jeep

Grand Cherokee– 1,12 milyon TL ————-> 1,65 milyon TL
Wrangler– 936.000 TL ————-> 1,5 milyon TL


Mercedes-Benz

GLE– 1,353 milyon TL ————-> 3 milyon TL
GLS– 1,572 milyon TL ————-> 3,5 milyon TL


Ford

Mustang– 1,120 milyon TL ————-> 2 milyon TL

İlginizi çekebilir

Jeep Grand Cherokee