reklamı kapat

POPÜLER

Arazinin efsanesi beklenen dönüşümünü tamamladı; Jeep Gladiator pickup [Video]

Önümüzdeki yıldam itibaren satışlarına başlanacağı duyurulan Jeep Gladiator, çekiş ve yükleme gibi temel konularda sınıfın zirvesine yerleşecek.

İçerisinde bulunduğu dünyanın en önemli ikonlarından birisi olan Jeep Wrangler, ilk jenerasyonundan günümüze kadar gelen süreçte pek çok farklı modifikasyonla gündeme geldi. Arazi dinamiklerini ileriye götüren lastik ve gövde kiti gibi temel parçaların içerisinde bulunduğu bu projeler arasında, aracın bir pickup modeline dönüştürüldüğünü de görme şansına eriştik. Aracın kendince oluşturduğu kullanıcı kitlesi tarafından uzun bir süredir Jeep’in bizzat kendisinin böyle bir dönüşümü yapacağına dair bir beklenti oluştuğuna da pek çok farklı platformda şahit olduk Özellikle Mercedes gibi bir ismin dahi kendisine yeni bir kulvar açarak dahil olduğu pickup sınıfında sıranın nihayet kendisine geldiğinin farkına varan Jeep, uzun bir süredir var olan bu bekletileri Los Angeles Otomobil Fuarı kapsamında nihayet bir sonuca kavuşturdu. 80’li yılların ortalarından 90’ların başına kadar üretilen Comanche‘nin ardından gerçek anlamda bir Jeep olarak ilk kez kullanıcıların karşısına çıkarılacak olan pickup dinamikleri, kullanıcı deneyiminde ilkleri de beraberinde getirecek.

Arazideki rakamlar

Jeep’in Gladiator adını vererek dinamiklerine yakışan bir karakteri yansıttığı model, sınıfının en yeteneklisi olma iddiasını taşıyor. Ford Ranger, Toyota Tacoma ve Chevrolet Colorado gibi önemli rakipler karşısında rekabete dahil olacak Gladiator, çekiş ve yükleme desteği konusunda zirveyi ele geçirmeye hazırlanıyor. Sport, Overland ve Rubicon gibi farklı dinamiklere sahip versiyonları bulunan modelin her versiyonunda her koşula göre optimize edilmiş sürüş performansı vadediliyor.

Sınırlı kaymalı diferansiyel kilidinin giriş seviyelerinde opsiyonel olarak sunulduğu Gladiator’de, kum ve buz gibi çekiş kaybının yaşandığı dinamiklerde ekstra bir tork kontrol ve iletim disiplini karşımıza çıkıyor. Özellikle Rubicon versiyonunda süspansiyon dinamiklerini de değiştiren Jeep, 33 inçlik arazi lastikleriyle de maksimum verim konusunda yerinde bir hamle gerçekleştiriyor. Aracın iddialı olduğu noktalara baktığımızdaysa 3.470 kilogramlık çekiş ve 725 kilogramlık yükleme desteği, 43,6 derecelik yaklaşma açısı, 20,3 derecelik ayrılma açısı ve 282 milimetrelik yerden yükseklik gibi rakamları özellikle not etmek gerekiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Motor – Gövde

Kapı ve kaput başta olmak üzere gövdesinin temel parçalarının tamamında güçlendirilmiş alüminyum malzeme kullanılan Jeep Gladiator, bunun nimetlerini çok farklı bir şekilde kullanıcılara sunacak. Sökülebilir kapı yapısı sayesinde işi bambaşka bir noktaya taşıyan aracın, yine çıkabilir kumaş tavan seçeneği bu sınıfta görmediğimiz bir karakteri beraberinde getiriyor. Aynı zamanda ağırlık kazanımı ve yakıt tasarrufu gibi noktalarda da hatırı sayılır bir verimin elde edildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

6 ileri manuel veya 8 ileri otomatik şanzıman seçenekleriye tercih edilebilecek olan Jeep Gladitor’ün motor kısmındaki opsiyonlarıysa Avrupa’daki kullanıcıları pek de memnun etmeyecek cinsten. Yeni Wrangler’da yer verdiği 2.0 litrelik motor seçenini pickupta sunmayan Jeep, ilk adımda 3,6 litrelik V6 makinenin benzinli versiyonunu asfalta indirecek. 285 beygir güç ve 352 Nm tork üreten bu motoru, 2020 yılında 3.0 litrelik V6 dizel tamamlayacak. Bu motor ise 260 beygir güç ve 600 Nm tork üretiyor. Beraberinde 80 farklı elektronik destek sistemini getirecek olan Jeep Gladiator, önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinden itibaren Amerika pazarındaki kullanıcılarla buluşacak.