reklamı kapat

POPÜLER

Jeep Gladiator

1.000 beygirlik pickup! Jeep Gladiator için Hennessey dokunuşu

Bir efsanenin geneteğini pickup gövdesinde taşıyan Jeep Gladiator, Hennessey ekibiyle birlikte belki de bir daha çıkamayacağı seviyeye geliyor.

Amerika merkezli Hennessey Performance ekibi, ortaya koyduğu hemen her modelle akılda kalıcı bir iz bırakmayı başarıyor. Dünyanın en hızlı otomobili iddasıyla geliştirilen Venom F5 ile birlikte Ford Raptor merkezli 6×6 ile geçtiğimiz yıla damga vuran marka yine iddialı ama bir o kadar de beklenilen bir dokunuşla karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 6 ay önce gerçekleştirilen tanıtımıyla Wrangler’ın pickup dönüşmüş hali olarak asfalta inen Jeep Gladiator, aradan geçen bu kısa zaman içerisinde John Hennessey ve ekibi tarafından garaja alındı. Ortaya ise 1.000 beygir güce sahip bir pickup modelinin çıkmış olması aslında bizim gibi pek çok kişiyi şaşırtmayabilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jeep Gladiator artık bir “Maximus”

Gladiator’e yapılan dokunuşların ardındandan kendine özgü bir isim tercihi de yapan marka, pickupı “Maximus 1000” olarak nitelendiriyor. Kaputunun altında 6,2 litre hacimli V8 Hellcat motorunu barındıran bu koca oğlan; özel yazılımsal dokunuşlar, yakıt enjeksiyonu, egzoz sistemi ve radyatör gibi yenilikleriyle 1.264 Nm tork gibi beygir gücünü tamamlayıcı bir değeri de beraberinde getiriyor. Aynı motorun Dodge Challenger SRT’de yaklaşık 800 beygir güç ve 960 Nm tork ürettiğini anımsadığımızda, geliştirmenin ne denli etkili olduğunu daha net bir şekilde anlayabiliyoruz. Henüz performans değerleri açıklanmayan Maximus 1000’de 8 ileri otomatik şanzıman standart olarak sunulacak. Yaklaşık 200.000 dolarlık etiket fiyatına sahip olan pickup modelinden toplamda sadece 24 adet üretilecek.

İlgili video

Jeep Gladiator