reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Jeep Gladiator XMT

Pickup dönüşümü askeri dinamiklere de taşındı; işte Jeep Gladiator XMT

Amerikan ordusunun yeni üyelerinden birisi olmaya hazırlanan Jeep Gladiator XMT, askeri amaçlı değişimleriyle envantere dahil edilecek.

Geçtiğimiz temmuz ayı itibarıyla Avrupa pazarına giriş süreci resmileşen Jeep Gladiator, son yıllarda meraklılarını en çok heyecanlandıran modellerden birisi oldu. Wrangler için uzun zaman beklenen pickup dönüşümünün temsilcisi olarak geliştirilen model, markanın ikonik genlerinin bu sınıfta da deneyimlenmesine olanak tanıyor. Söz konusu Jeep olunca tabi ki çıkış noktası olan Willys ve askeri macerasını da ayrı noktaya koymak gerekiyor. Gladiator tanıtımıyla birlikte belli bir kesimin akıllarını karıştıran bir savaş aracı versiyonu bugün itibarıyla gerçeğe dönüşmüş durumda. Jeep Gladiator XMT adıyla askeri araç fuarında tanıtılan model, AM General imzasını da üzerinde taşıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jeep Gladiator XMT, 2020’de banda çıkıyor

Ekstrem Askeri Kamyon” olarak nitelendirilen Gladiator versiyonunun geliştirilme süreci biraz önce de bahsettiğimiz gibi AM General tarafından üstleniliyor. Hummer’ın arası olarak bildiğimiz Humvee’den de bildiğimiz bu imza, aracın tamamen yetenekleri üzerine atılmış durumda. Şimdilik modelle ilgili çok fazla teknik detay verilmese de, özellikle lastik ve altyapı dinamiklerinin ileriye taşındığının vurgulandığını görüyoruz. Renk olarak bulunduğu felsefeyi yansıtan XMT, korumalı özel tamponu, çıplak kapıları ve değiştirilen aynalarıyla dikkat çekiyor. Önümüzdeki yıl içerisinde üretimine başlanacağı duyurulan modelin motor dinamiklerini süreç içerisinde öğreneceğiz. Halihazırda ise 260 beygir güç ve 600 Nm tork üreten 3.0 litrelik dizel motorun ön planda olduğunu söylemek mümkün.