reklamı kapat

POPÜLER

Bekleyiş sona erdi! Jeep imzalı pickup ilk detaylarıyla sızdı

İlk resmi gösterimi ay sonunda Amerika’da gerçekleştirilecek olan Jeep pickup projesi, asfalta 60’lı yıllardan kalan bir isimle iniyor.

Mercedes’in X-Class ile birlikte “dünyanın ilk premium pickup” rozetini gündeme getirdiği süreçte, işlerin karışacağına dair beklentilerin bir kat arttığını anımsayabiliyoruz. Bu hamlenin ardından gözlerin diğer rekabetçi isimlere çevrildiği günlerde, Jeep gibi bir markanın adının geçmesi işin önem boyutunu artırıcı bir faktördü. Yaklaşık 1,5 yıldır yoğurulmakta olan Jeep pickup projesinin bugüne kadar gelen sürecinde kamuflajlı olarak test fotoğraflarını görme şansına erişmiştik. Artık Los Angeles Otomobil Fuarı’yla birlikte sona ermesini beklediğimi bu gizem, çok büyük bir sürpriz üzerinden sızıntılarla gerçekleşti. İlk fotoğraflarıyla birlikte dedikoduları doğruyalan isimini de öğrendiğimi bu modele “Gladiator” adıyla sesleneceğiz. Wrangler merkezi üzerine geliştirilen modelin adını 60’lı yıllardan anımsayanlarımız da mutlaka olacaktır.

Şimdilik görünenler

Tasarımı itibarıyla büyük bir kesimi olduğu gibi bizi de şaşırtmayacak şekilde Wrangler ile benzeşen Gladiator’ün en karakteristik noktası arka bölümündeki kabin olacak. Toplamda 1.524 milimetre uzunluğunda olan bu uzun yatak güce dayanıklı çelik malzemeden üretilmiş durumda. Yine arka bölümde tampon ve ışıklandırma grubunu gibi noktaların karakteristik açıdan hissedeceğimiz farklar arasında olduğunu görebiliyoruz. Modelin oluşum sürecinde en merak edilen noktalardan birisi de tavan bölümünün açılabilir yapıda olup olmayacağıydı. Jeep bu soruları, “sınıfının üstü gerçek anlamda açılan tek modeli” cümlesiyle cevaplandırarak meraklılarını fazlasıyla sevindirecek. Soft top olarak satın alınabilecek olan bu versiyonda hard top seçeneği de tercih edilebilecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buraya kadar her şey tüm dünya için güzel gitse de, motor bölümüne geçtiğimizde Türkiye pazarındaki zorlu şartlardan ötürü yüzümüzde çekimser bir ifade belirmiyor desek yalan olur. Bu noktada görünen ilk seçeneklere baktığımızda 3,6 litrelik altı silindirli makinenin 285 beygir güç ve 352 Nm tork değerleriyle öne çıktığını gördük. 6 ileri manuel ve 8 ileri otomatik şanzımanlar yine kullanıcıların tercihine bırakılacak. Dizel motor seçeneğinde ise yine 3.0 litrelik V6 motorun beygir bazında 260 birim, tork bazındaysa 598 birimle var olduğunu belirtelim. JeepGladiatorForum tarafından sızdırılan bilgiler içerisinde 3.470 kilogramlık çekiş kapasitesinin oluşu da kesinlikle konuşmaya değer rakamlar arasında. 28 Kasım’da düzenlenecek etkinlikle birlikte merak edilen tüm noktalarını öğrenmeyi beklediğimiz Jeep Gladiator ile ilgili gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili video

2018 Jeep Wrangler tanıtım filmi