reklamı kapat

POPÜLER

Amerikalı mühendis Thor’un çekicini kaldırdı [Video]

Kelime anlamı parçalayıcı, ezici anlamına gelen Thor’un efsanevi çekici Mjölnir‘i sadece Thor kullanabilir, kaldırabilir ve çekiç Thor fırlatınca kendisine her zaman geri döner. Fakat artık çekici kaldıranlar arasına bir kişi daha eklendi: Mühendis Allen Pan’ın yaptığı Mjölnir’i yerden kaldırabilecek tek kişi mühendisin kendisi!

Allen Pan’ın dahiyane fikrinin içinde bir adet çekiç, güçlü mıknatıslar, bir işlemci ve parmak izi okuyucu bulunuyor. Boşlukları hemen tamamladığınızı düşünüyoruz. Pan, Thor’un çekicini yaparken işe önce güçlü mıknatıslarla başlamış. Mjölnir’in kafa kısmına manyetik alan oluşturmak için mikrodalga fırın trafosu kullanmış. Bu şekilde çok güçlü bir elektro mıknatıs elde eden mühendis, çekicin, metal bir yüzeye bıraktığında yerinden kaldırılamayacak kadar ağır olmasını sağlamış. Çekicin sap kısmına dokunmaya duyarlı bir sensör yerleştirip bunu bir Arduino Pro Mini‘ye bağlayarak çekimin sadece birisi çekicin sapına dokunduğunda devreye girmesini sağlamış. Mıknatısı devreden çıkarabilecek tek şey ise Pan’ın parmak izinin tanımlı olduğu parmak izi okuma sensörü. Pan, Mjölnir’i kaldırmak için tuttuğunda sensör, Pan’ın parmak izini okuyor ve çekiç “kapanıyor”. Aşağıdaki videoda biraz gösteriş yapmak için icadını Kaliforniya sokaklarında gezdiren Allen Pan’i izleyebilirsiniz.

Sadece Thor’un ve bir de Allen Pan’in (metal olmak kaydıyla) yerden kaldırabileceği elektrikli Mjölnir, henüz fırlatıldığında sahibine geri dönmüyor. Şimdi mühendis dostumuzdan bu küçük detayı da çözmesini bekliyoruz.

YORUMLAR