reklamı kapat

POPÜLER

Android cihazlar, üzerinizde taşımadığınızda kendisini kilitleyecek

5.1 güncellemesiyle birlikte Android’de yer alan birçok sorunun giderilmesinin yanı sıra güvenlik alanında da önemli geliştirmeler yapılıyor. Yeni gelen bir akıllı kilit özelliği, kullanıcının telefonu yanında taşıdığı müddetçe sürekli olarak şifre girmesine gerek kalmadan istediği gibi cihazı kullanabilmesine olanak sağlıyor.

Bilindiği üzere akıllı kilit özelliği, konuma bağlı olarak telefonun kilitlenmesine imkan tanıyor. Örneğin evdeyken veya arabadayken telefonun kilidi devamlı olarak açık tutuluyor. Bilinmeyen bir yere gidildiğinde ise şifreli kilit sistemi devreye giriyor. Akıllı kilit menüsüne eklenen yeni özellik ise bu sistemi daha da kolaylaştırıyor ve kullanıcı cihazı üzerinde taşıdığında veya elinde tuttuğunda herhangi bir şifre girmesine gerek kalmıyor. Eğer cihaz ekranı kilitlenir ve telefon farklı bir yere koyulursa şifre ekranı aktif hale geliyor. Ancak bu noktada hatırlatılması gereken önemli bir detay bulunuyor. Telefon kullanılırken başka birine verildiği takdirde bu kişi telefonu kullanmayı bırakana kadar telefon kilitlenmiyor. Dolayısıyla dikkatli kullanılmadığında güvenlik zaafiyetine yol açabileceğini söylemek gerekiyor.

android-body-detection
Google söz konusu özelliğin hangi cihazlara ekleneceğiyle ilgili herhangi bir duyuru yapmış değil. Ancak Nexus 6 kullanıcılarının söylediğine göre şu anda birçok cihaz söz konusu özelliğe kavuşmuş durumda. Önümüzdeki dönemlerde özelliğin daha fazla cihazda kullanılması bekleniyor.

YORUMLAR