reklamı kapat

POPÜLER

Google Play

Android kullanıcılarını tehlikeye atan yazılım

Google Play’in düzenli olarak temizlenmesine karşın kötü niyetli yazılım barındıran 7 uygulamanın Android kullanıcılarını kandırmak üzere yeniden mağazada belirdiği fark edildi.

Google’ın Android işletim sistemindeki en büyük sıkıntılarından biri mağazadaki kötü niyetli uygulamalar için yeterince etkili bir filtre uygulayamaması. Geçmişte de pek çok kötü niyetli uygulamanın mağazada kullanıcıları kandırmak için sinsice beklediğini kaydetmiştik. Symantec’in yeni röporuna göre daha önce keşfedilen ve mağazadan silinen bazı kötü niyetli yazılımlar geri dönmüş. Android.Reputation.1 kod adlı kötü niyetli yazılımın Play Store’da en az 7 uygulamada gizli bir şekilde yer aldığı belirtiliyor. Bazı uygulamaların ikna edici olması için Google ikonlarını kullandığı da kaydediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kötü niyetli uygulamalara karşı savaş

Bu yazılımın şirketin katı filtresinden nasıl geçtiği ise henüz bilinmiyor. Çünkü uygulamanın isminin değişmesi yeterli bir girişim değil. Yazılımda da farklılıkların yapılmış olması gerekiyor. Söz konusu kötü niyetli yazılım uygulama indirildikten sonra dikkat çekmemek için 4 saate kadar harekete geçmiyor. Telefonu kontrol etmek için yönetici izni talep eden uygulama dikkatsiz kullanıcıları hedef alıyor. Google ikonları kullanıldığı için kullanıcıların şüphelenmeden yönetici izni vereceği düşünülmüş. Uygulamanın kendi ikonunu ve ismini değiştirme yetkisi de bulunuyor. Bunu yapması durumunda güvenilir ve günlük kullanılan bir uygulama kılıfına kendini sokabiliyor.

Bu tehlikeden korunmak için birkaç önlem de sıralayan Symantec telefonun en güncel yazılımda olmasının önemini vurguluyor. Şüpheli sitelerden uygulama indirilmemesi gerektiğini belirten ekip, uygulamaların istediği izinleri de dikkatlice okumak gerektiğini kaydediyor. Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.