reklamı kapat

POPÜLER

Android 12

Android telefonları mimikler ile kullanma dönemi başıyor

Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz Android 12 işletim sistemiyle faydalı bir özellik geliyor. Mimikler ile telefon kullanma dönemi kapıda.

Android işletim sisteminde birçok faydalı erişebilirlik özelliği bulunuyor. Bu sayede telefonları belirli engellere sahip kişiler de rahatlıkla kontrol edebiliyor. İşte bunların en yenisi Android’in 12. sürüm betasına giriş yaptı.

En son çıkan 12 Beta’da yer alan bu özellik, kişilerin cihazlardaki selfie kameralarını kullanarak telefonlarını yönetmesine imkan tanıyor. Peki bu nasıl oluyor? Elbette “mimikler” yani yüz hareketleri ile.

XDA tarafından bulunan bu ciddi şekilde özelleştirilebilir altyapıda örneğin ağzınızı açarak bildirim menüsünü indirmenize, kaşlarınızı yukarıya kaldırarak ise ana ekrana dönmenize imkan tanıyor.

Sayfalar arasında sağa ya da sola bakarak geçilmesine de imkan tanıyan özellik, bazı kişilerin hayatını daha kolay hale getirmek adına çok güzel görünüyor.

Süreçte kamera sürekli açık kalacağı için pilin daha çabuk bitebileceğini belirten Google, kamera verilerinin herhangi bir sunucuya aktarılmadığını da açıklıyor. Yani mimik algılama direkt olarak Android telefonların içerisinde gerçekleşiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 12 işletim sistemi için başka yenilikler de var

Önümüzdeki aylarda tam çıkışı yapılacak Android 12 işletim sistemiyle kullanıcılar oyunları indirme bitmeden oynamaya başlayabilecek. Bu yenilik spesifik olarak büyük oyunlar için faydalı görünüyor. Bu sayede oyunun tamamı indirilmeden denenebilecek ve sevilmezse indirme durdurulabilecek.

Bu firma tarafından uzun zaman önce gösterilen Google Play Store temelli sistem, Play Asset Delivery destekli oyunlarda görev yapacak. Bu altyapıdaki oyunların geliştiricileri, yükleme bitmeden oyun deneyimi için ekstra bir işlem yapmayacak.

İlginizi Çekebilir

Google’ın Türkiye’de de açık olan deprem algılama sistemi