reklamı kapat

POPÜLER

Google

Apple’a Google’dan büyük transfer

Apple kullanıcılar için sunduğu hizmetleri geliştirmek adına ilginç bir destek alıyor. Sunduğu yapay zeka deneyimini ileri seviyeye taşımak isteyen şirket, Google‘ın yapay zeka bölümünün başındaki ismi şirkete dahil etti.

Apple stratejik bir hamle ile Google’ın yapay zeka bölümü başındaki John Giannandrea‘yı kendi bünyesine transfer etti. New York Times‘ın haberine göre söz konusu anlaşma Giannandrea’nın istifasından bir gün sonra duyuruldu. Google’ın yapay zeka alanındaki başarısı göz önüne alınınca Apple’ın böyle bir hamle yapması hayli anlaşılır bir durum. Makine öğrenimli sistemler üzerine uzman olan Giannandrea, 2010 yılında arama devinde çalışmaya başlamıştı. Apple’ın bir süredir yapay zeka alanında dikkat çeken bir gelişme kaydedemediği düşünülünce Giannandrea’nın Tim Cook altında çalışan 15 kişilik yönetici ekibine 16. olarak katılması, firmanın gelecek planları konusunda da meraklanmamızı sağladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Önemli transfer

Yapay zeka teknolojilerinin hızlı gelişimi iPhone üreticisini de daha kritik adımlar atma durumunda bırakıyor. Siri ne yazık ki Google Assistant kadar etkili bir deneyim sunamıyor. Öte yandan akıllı ev sistemleri alanında da Amazon Alexa’nın baskısını hayli hissediyor. HomePod’da dahi yapay zekayı değil yüksek ses kalitesini öne çıkaran firmanın bu alanda daha hızlı bir gelişim sürecine ihtiyaç duyduğu aşikar. Bu sebeple Giannandrea’nın ekibe dahil edilmesi de şirket tarafında bir başarı olarak görülebilir. Firma agresif adımlar atacak mı zaman içinde göreceğiz.

Giannandrea’nın gidişi ise arama devi açısından büyük bir kayıp olur mu emin değiliz. Giannandrea’nın yerini alan Jeff Dean‘in yapay zeka araştırmaları konusundaki en deneyimli ve yetenekli kişilerden olduğu belirtiliyor.