reklamı kapat

POPÜLER

Apple Car

Apple Car elektrikli otomobil için kilit isim Toyota olabilir

Apple, bugün bir kez daha Apple Car elektrikli otomobil haberiyle gündemde yer alıyor. Bu sefer merkezde Toyota var.

Apple Car en son Digitimes tarafından verilen bir haber ile ses getirmişti. Bu kesin bir bilgi değildi ve Apple’ın ilk otomobilini 2024 yılında üretim almayı hedeflediğini gösteriyordu.

Şimdi bu 2024 tarihi bir kez daha verildi. Ancak bunun yanına Toyota ismi de eklendi. Ortaya çıkan son dedikodulara göre Apple, 2024 yılında seri üretime alınacak ilk otomobil modeli için alanın devi Toyota ile aktif olarak görüşme içerisinde bulunuyor.

Bunun için iki firma arasında yüz yüze görüşmeler yapıldığı da gelen bilgiler arasında. Apple’ın üretim konusunda Toyota’yı seçmesi çok ama çok mantıklı olabilir. Çünkü Japonya merkezli Toyota, dünyanın otomobil üretim kapasitesi en yüksek firmaları arasında başı çekiyor.

Şimdilik bu konuda iki taraftan gelmiş resmi bir açıklama bulunmuyor. Bu açıklamanın yakın zamanda gelmesi de çok olası durmuyor. Ancak yine de bir sürpriz olabilir. Apple süreci daha kolay yönetmek adına “Apple Car” için yakın dönemde bir “geliştirme duyurusu” yapabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Car elektrikli otomobil için daha önce atılan önemli adımlar şunlar olmuştu

Apple Car elektrikli otomobil modeli gündemimize en son Ulrich Kranz detayı ile gelmişti. BMW’de elektrikli temelli i3 ve i8 otomobil projelerinden çalışan, elektrikli otomobil firması Canoo‘nun kurucularından olan Ulrich Kranz, Apple’da Apple Car projesi için görev yapmaya başlamıştı.

Daha sonra ise ilk aracın pil üretimi ile alakalı bir bilgi ses getirmişti. Apple’ın ilk aracın pil üretimi için Tayvan merkezli firmalar ile çalışmak istediği aktarılıyor. Apple’ın pili direkt olarak ABD içerisinde üretmek istediği açıklanıyor.

Süreçte adı geçen isimler Foxconn ile Advanced Lithium Electrochemistry ve bu iki ismin de ABD’de fabrika kurarak Apple Car için pil üretme planı bulunuyor.

Apple ortaya çıktığı kadarıyla ilk aracı için Güney Kore merkezli firmaları da es geçmiyor. Hatta bu konuda Apple’ın bir grup çalışanını Kore’ye gönderdiği aktarılıyor. Burada LG, ve SK Group gibi isimler ile ilk araç özelinde görüşmeler yapılacağı belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni kablosuz kulaklık modeli