reklamı kapat

POPÜLER

Apple elektrikli otomobil

Apple elektrikli otomobil modeli için üretici ihtimali; isim gözümüzün önünde mi?

Uzun süredir somut bir gelişmenin beklendiği Apple elektrikli otomobil projesi için üretimi üstlenecek isim masada görünüyor olabilir.

Advertisement

Teknoloji pazarında kuralları yeniden belirleyen Apple’ın bir elektrikli otomobil üretme planı aslında pek çoğumuz için yeni bir gelişme değil. 2015 yılından itibaren pazara hakim olacağının sinyallerini veren elektrik gücü, Amerika merkezli şirketin de dikkatinden kaçmadı. Nitekim sürecin sonunda bizler “Apple Car” olarak bilinen projenin gerçeğe dönüşüp dönüşmemesiyle ilgili bazen olumlu bazense olumsuz gelişmelere tanık olduk. Kademeli olarak ilerleyen süreç içerisinde Apple’ın tam anlamıya bir otomobil üretmekten vazgeçtiği, bunun yerine otonom sürüş teknolojisine odaklanacağıyla ilgili detaylar da yine zihnimizdeki yerini koruyor. 2020 itibarıyla gelinen son nokta ise şirketin kendi elektrikli otomobilini önümüzdeki 10 yıllık süre içerisinde asfalta indireceği yönünde. Son gelişmeler odağında karşımızda duran temel soru ise olası Apple otomobilinin kimin tarafından üretilebileceği çevresinde gelişiyor.

G-CLASS ÜRETİM BANDI (MAGNA STEYR-GRAZ)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple elektrikli otomobil projesi için iddialı olasılık; Magna

Apple’ın bir elektrikli otomobil modelini hayata geçirecek olması, iPhone örneğinde olduğu gibi üretimin de yüzde 100 şekilde şirket tarafından üstleneceği anlamına gelmiyor. iPhone modellerinin üretimini Foxconn’a yaptıran şirket şüphesiz bu tedarik ortaklığından fazlasıyla memnun. Elektrikli otomobil gibi çok daha büyük bir proje için de yolun bir tedarikçi ile anlaşmadan geçtiğini de bu ışıkta düşünmek yanlış olmayacak. Bu planlamada Apple’ın karşısına çıkacak en büyük isimlerin başında, genel merkezi kendisinden çok da uzakta olmayan Magna International gelebilir. Kanada merkezli otomotiv tedarikçisi Magna’nın günümüz itibarıyla Kuzey Amerika’nın birinci, tüm dünya genelinde ise dördüncü en büyük isim olduğunu biliyoruz ki şirket 2013 yılından beri Türkiye’de de varlığını sürdürüyor.

2021 Jaguar I-Pace

2021 Jaguar I-Pace

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobil ve teknoloji üretimi konusunda çok ciddi bir tecrübeye sahip olan şirketin yan kuruluşu olan Magna Steyr ise Apple’ın elektrikli otomobili için önemli bir potansiyel niteliği taşıyor. Şirketin güncel otomobil üretimi listesinde Mercedes G-Serisi, BMW 5 Serisi, Jaguar E-Pace, BMW Z4, Toyota Supra gibi geleneksel isimlerin yanında Jaguar’ın ilk tamamen elektriklisi I-Pace de yer alıyor. Jaguar gibi bir ismin ilk elektrikli modelinde önemli bir pay sahibi olan Magna, elektrikli otomobil pazarına giriş yapmak isteyen yeni oluşumlara da danışmanlık ve teknik destek hizmetlerini de sağlamaya başlamış durumda. Dünyanın en sürdürülebilir elektrikli otomobili rozetini taşıyan Fisker Ocean‘ın da son kullanıcıya ulaştırılacak haliyle Magna tarafından üretilecek. Son olarak yine Amerika merkezli elektrikli ticari araç üretici Canoo‘un da Magna ile üretim konusunda anlaşmaya hazırlandığı gelen bilgiler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli otomobil üretimi pek çok marka için henüz yeni bir macera olduğu için Magna’nın bu ortaklığı büyük bir çift taraflı fayda sağlıyor. Gerek girişim niteliğindeki markaların mevcut yapısı, gerekse büyük isimlerin ürün gamlarını yeniden şekillendirilmesinden ötürü elektrikli araçların üretim adetleri nispeten ufak rakamlarla seyrediyor. Bu da üretimin bir tedarikçi tarafından hazır mühendislik üzerine kurulmasından ötürü çok daha az seyreden bir maliyet tablosu demek. Magna için paylaşılan 2019 verilerinde, şirketin küresel bazda yaklaşık 160.000 araç üretimi gerçekleştirdiğini görüyoruz. Uzak Doğu’nun büyüyen pazarında da elini güçlendirmek isteyen Magna’nın, kısa süre önce bölgenin dev is BAIC ile yaptığı fabrika anlaşmasıyla yılda 180.000 adet üretim yapabilecek bir tesis de envantere dahil ediliyor. Kuzey Amerika bölgesi için de benzer hamlelerin atılması da ufuktaki beklentiler arasında. Tüm bu süreçler “Apple Car” için Magna’yı çok ciddi bir adres haline getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Apple Car” projesinden gelen son raporlar, aracın ileri seviye otonom sürüş özellikleriyle birlikte 2024 yılında karşımıza çıkabileceğini gösteriyor. 2024 yılının seri üretim öncesi konsept niteliklerini taşıması, aracın asfalta iniş sürecini 2027’ye kadar uzatma ihtimalini de doğurmuş durumda. Pek çok isme göre Apple’ın bu otomobili Magna’ya ürettirmesi sürpriz olmayacak. Karşımızda yenilikleriyle bizi şaşırtan bir şirketin olmasıysa yine de kapıyı aralık bırakmamıza vesile oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Video

TOGG tanıtımı