reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen ID ailesi

Volkswagen’in elektrikli otomobil geleceği; işte kısa vadede karşımıza çıkarılacak modeller

Önümüzdeki 5 yıllık süreçte oturmuş bir elektrikli ürün gamı hedefleyen Volkswagen, ilgi gören konseptlerini adım adım üretime taşıyor.

Kabul edelim ki otomobiller, insanoğlunun karşısına çıktığı ilk dönemkinden çok daha farklı ve bu değişim yüz yılı aşkın süredir devam diyor. Elbette 1800’lerde sokaklarda ilk gezmeye başladığında ona bakan gözlerdeki “cadı” ve “sihir” ibareleri gibi bakmıyor ve görmüyoruz. Ama bu durum her geçen dönem insanoğlunun içerisinde doğan “yeniliği deneyimleme” merakının ortadan kalktığını anlamına da gelmiyor. Günümüzde insanlık için açılan bu yeni deneyimin kapılarıyla birlikte Nikolaus Otto’nun içten yanmalı motorlarına geleneksel yakıt odağı üzerinden bir anlamda veda sürecimiz de başlıyor. Avrupa merkezli birçok ülkenin şimdiden benzinli ve dizel motorlarla ilgili emsal yasak kararlarını görmeye başladık bile.


Bahsettiğimiz bu elektrik dönüşümü şüphesiz birkaç ayda karşımıza çıkan bir sürpriz değil. İklim değişikliği ve gelecekteki kaynak yetersizliğinin başrolünde olan süreç adım adım “ben geliyorum!” dedi. Üreticiler de özellikle 2015 yılından beridir, geride bıraktığımız 2020 yılını hedef göstererek hazırlıklarını yapmaya başlamıştı. Bugün karşımızda duran yeni niteliğindeki elektrikli modellerin tamamı yakın geçmişteki konsept çalışmaların uzamındaki bir sonuç olarak değerlendirilebilir. İçerisinde birbirinden önemli markalar barındıran Volkswagen grubu da gündemin ana oyuncuları arasında. Almanya merkezli marka, süreç içerisinde karşımıza çıkarttığı konsept modellerle kullanıcıları fazlasıyla heyecanlandırmayı başardı. İçerisinde klasik modellerinden de esintiler taşıyan bu projeleri yavaş yavaş yollarda görmeye başlıyoruz. 2020 itibarıyla ID.3 HB’i kullanıcılara sunan markanın, ilk elektrikli SUV modelini de yine bu yıl içerisinde gördük. İki modelle başlangıcı yapılan bu atılımda ise her şey daha yeni başlıyor.


Volkswagen en çok beklenen modelini 2022’de pazara sunmaya hazırlanıyor

Elektrik dönüşümü otomobil üreticileri tarafında özel isimli ürün gruplarının oluşmasıyla karşılık buldu. Mercedes’de EQ, Audi’de e-tron olarak bildiğimiz bu isimlendirmelerin Volkswagen’deki karşılığının “ID” olduğunu artık biliyoruz. Şimdilik ID.3 ve ID.4 üzerinden temsil edilen ürün gamı önümüzdeki 3-4 yıllık süreçte çok daha fazla ilgi çekmesi muhtemel isimlere ev sahipliği yapacak.

Efsanenin dönüşü; ID. Buzz

Listeye ilk olarak bizim de heyecanla beklediğimiz ID. Buzz’dan başlamadan edemedik. Konseptiyle birlikte adeta olay yaratan projde, T2’nin dinamiklerini modern dünyaya taşımasından ötürü şüphesiz ailenin en merak edilen ismi konumunda. 2017 yılında tanıtılan konseptin seri üretime taşınma tarihi kesinlik kazandı. Eğer her şey planlandığı gibi giderse modeli 2022’de son kullanıcıya hazır şekilde göreceğiz. Modelin seri üretimdeki isminin ise “ID.7” olacağına dair detaylar masada görünenler arasında. Süreç içerisinde ticari kullanım odaklı Cargo versiyonu tanıtılan modelin konsept dinamiklerinde 600 kilometre civarında olan menzil değerinin seri üretimde hangi seviyelerde tutulacağı da merak konusu.

Binekte yeni meydan okuma; ID.6 Sedan

Volkswagen ID. 6 Sedan, Mart 2018’de tanıtımı gerçekleştirilen Vizzion konseptinin seri üretime taşınmış dinamiklerini barındıracak. Eğer her şey planlandığı gibi giderse bu modeli 700 kilometre gibi ezber bozan bir menzil değeriyle 2023’ün üçüncü çeyreğinde karşımızda göreceğiz. Arkadan itişli ve dört tekerlekten çekişli olarak iki farklı altyapı ve güç seçeneğinin öne çıkarıldığı aracın en üst pakette 0’dan 100’e hızlanmasını 5,6 saniyede tamamlama iddiası var. Tek motorlu versiyonda ise bu değerin 8,5 saniye bandında olacağını görüyoruz. İşin batarya ayağında ise ailenin diğer üyelerinde olduğu gibi farklı seçenekler listede olacak ki zirve rakamın 700 kilometre olacağını AR-GE Departmanı Sorumlusu Frank Welsch özellikle belirtmişti. 200 kW hızlı şarj desteğini de barındıracak olan modelin 10 dakikalık şarjla 230 kilometre menzil gidebilecek doluluğa gelebileceği de masada görünenler arasında.

Volkswagen ID ROOMZZ

İlk adım Uzak Doğu; ID Roomzz

Volkswagen’in ID konseptlerine 2019’da eklediği ID Roomzz merkez odak olarak Uzak Doğu’nun belirlendiği bir mode olarak karşımıza çıkıyor. Direkt olarak Tesla Model X’in karşısına rakip olarak gösterilen aracın seri üretim formuyla pazara sunulacağı tarih ise büyük bir değişiklik olmaz ise 2021. ID Roomzz standart olarak 82 kWh batarya paketiyle tam 450 km menzil kat edebilecek bir proje olarak tanıtıldı. 150 kW şarj desteğiyle pilinin yüzde 80’i uygun şartlar altında yarım saatte doldurulabilen SUV, 0’dan 100 km/s hıza 6,6 saniyede çıkabiliyor. Maksimum hızı elektronik olarak 180 km/s seviyesine sınırlandırılan model iki adet elektrik motoruyla 306 beygir güce sahip.

Volkswagen ID Buggy

Yılan hikayesi; ID Buggy

ID. Buggy de markasının 2019 yılı itibarıyla karşımıza çıkarttığı konseptler arasında. Bu kompakt modelin ID Buzz sonrası en çok ilgi görenler arasında olduğunu çok net bir şekilde söyleyebiliriz. Gerek tasarım karakteri gerekse sürüş yetenekleriyle iştah kabartan proje günümüz itibarıyla maalesef rafa kaldırılmış durumda. İlk olarak Volkswagen tarafından seri üretime geçirileceği açıklanan konseptten yaklaşık 2 hafta önce kötü haber gelmişti. Süreçle ilgili açıklamalar markanın üst düzey isimlerinden birisi olan Ralf Brandstätter’den gelmişti. Brandstätter, “Buggy’nin üretiminde ilk aşamada bir ortakları olduğunu lakin sürecin sonunda bunun somut adıma dökülemediğini ifade etti. Eğer her şey planlandığı gibi gitseydi Buggy’i 2025’te yollarda görebilirdik. Aracın konsept formundaki teknik özellikleri ise; 201 beygir güç, 301 Nm tork, 250 km menzil, 7,2 saniyelik 0-100 ve 160 km/s maksimum hız şeklindeydi.


Volkswagen Passat tamamen elektrikli versiyona kavuşuyor

Volkswagen’de ID rozetinden bağımsız olarak önemli bir elektrik gelişmesi de ağustos ayı içerisinde gündeme taşındı. Autocar tarafından marka içerisinde alınan bilgiler doğrultusunda gündeme taşınan detaylarda, dokuzuncu nesil ile birlikte tamamen elektrikli versiyonun da aileye dahil edileceğini gördük. Marka içerisinde elektrik gücünün temsilcisi olarak oluşturulan ID. rozeti üzerinden Passat niteliklerindeki Vizzion modelinin pazara sunulması da bekleniyor. 2022-2023 aralığında Avrupa pazarına sunulması beklenen yeni Passat için de, bu model ile temel nitelik farkları oluşturacak bir çizginin belirleneceğini görüyoruz. Yeni bir platform üzerine geliştirilecek olan model elektrik mimarisini Skoda Superb ile paylaşacak.


Elektrikli otomobiller için fabrikalar da dönüştürülüyor

Volkswagen’deki bu elektrik seferberliği ürün gamıyla birlikte üretim tesislerine de nüfuz etmiş durumda. Bu kapsamda Emden’deki tesis başta olmak üzere küresel bazda faaliyet gösteren fabrikaların bu yeni modellerin üretimi için bant merkezli olarak dönüşüme gideceğini göreceğiz. Halihazırda atılan yeni fabrika adımları da tamamen bu fikir merkezi üzerine kurulacak.

İlginizi çekebilir

Bataryanız ona emanet; Volkswagen mobil şarj robotuyla tanışın