reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Yunanistan

Volkswagen cephesinden Yunanistan yatırımı; bir ada tamamen dönüşüyor

Yunanistan ile Astipalaia adası için önemli bir anlaşma imzalayan Volkswagen, bölgeyi tamamen elektrikli araç üssü haline getirecek.

Türkiye yatırımı üzerinden uzun süre gündemimizde yer alan Volkswagen, bugünlerde komşumuzun basın başlıklarında karşımıza çıkıyor. Radikal bir elektrik dönüşümünde olan marka, Yunanistan ile önemli bir anlaşmanın duyurusunu gerçekleştirdi. Anlaşma kapsamında Astipalaia adasını tamamen elektrikli ve bağlantılı mobilite hizmetleri için bir pilot bölgeye dönüştürecek olan Volkswagen, bu sayede sürdürülebilir bir kent de yaratmış olacak. Yaklaşık 1.300 nüfusa sahip olan ve her yıl yaklaşık 72.000 turistin ziyaret ettiği Astipalaia’da uygulanacak olan araç paylaşım hizmeti, pilot deneyiminin yanında mevcut ve çok sınırlı yerel ulaşım hizmetini de iyileştirme niteliğine sahip olacak. Adada geleneksel araç kiralama işlerinin önemli bir kısmı da elektrikli arabalara ek olarak grup içerisinde yer alan Seat’ın scooter ve elektrikli bisikletleriyle sağlanacak.

Volkswagen için Yunanistan hamlesi önemli bir somut çalışma olacak

Alman otomobil üreticisinin açıkladığı planlamada ilk aşamada adaya 1.000 elektrikli araç konumlandırması yapacağını görüyoruz. Bu kapsamda Polis arabaları, sağlık araçları ve kamu sektörü filoları dahil olmak üzere yerel ticari araçların da tamamı elektrikli olarak dönüştürülecek. Bu araçlar için adanın altyapısına da önemli bir yatırım geliyor. Gerekli şarj altyapısını kurmak için ada genelinde yaklaşık 230 özel ve halka açık şarj noktası kurulacak. Bunlara ek olarak enerjinin yalnızca yenilenebilir enerji kaynakları ile karşılanması için de çalışmalar gerçekleştirilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anlaşmayla ilgili açıklamalarda bulunan CEO Herbert Diess; “İklim değişikliğini sınırlama konusunda hepimizin ortak bir sorumluluğu var. Uzun vadeli hedefimiz, herkes için iklime duyarlı hareketlilik. Hayata geçireceğimiz projeyle bu vizyonu bugün nasıl gerçekleştireceğimizi keşfedeceğiz.” ifadelerine yer verdi. Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Konstantinos Fragogiannis ise; “Bugün Oniki Ada, Ege Denizi ve tüm Yunanistan için önemli bir gün. Ülkemizdeki ilk Akıllı Yeşil Ada projesini başlatıyoruz. Elektrik taşımacılığı ve sürdürülebilir eylem planı sayesinde adanın sakinlerinin günlük yaşamları üzerindeki olumlu dönüşümü göreceğiz. Fütüristik fikirleri gerçeğe dönüştürüyoruz.” ifadeleriyle anlaşmayı özetledi.

İlginizi çekebilir

Volkswagen ID. Buzz