reklamı kapat

POPÜLER

Apple Car elektrikli otomobil

Apple Car elektrikli otomobil için yeni çıkan Güney Kore detayı

Apple, bugün bir kez daha Apple Car elektrikli otomobil haberiyle gündemde yer alıyor. Firma üretim adına sınırları aşıyor.

Apple Car elektrikli otomobil modeli gündemimize en sın Ulrich Kranz detayı ile gelmişti. BMW’de elektrikli temelli i3 ve i8 otomobil projelerinden çalışan, elektrikli otomobil firması Canoo‘nun kurucularından olan Ulrich Kranz, Apple’da Apple Car projesi için görev yapmaya başlamıştı.

Daha sonra ise ilk aracın pil üretimi ile alakalı bir bilgi ses getirdi. Apple’ın ilk aracın pil üretimi için Tayvan merkezli firmalar ile çalışmak istediği aktarılıyor. Apple’ın pili direkt olarak ABD içerisinde üretmek istediği açıklanıyor.

Süreçte adı geçen isimler Foxconn ile Advanced Lithium Electrochemistry ve bu iki ismin de ABD’de fabrika kurarak Apple Car için pil üretme planı bulunuyor.

Apple ortaya çıktığı kadarıyla ilk aracı için Güney Kore merkezli firmaları da es geçmiyor. Hatta bu konuda Apple’ın bir grup çalışanını Kore’ye gönderdiği aktarılıyor. Burada LG, ve SK Group gibi isimler ile ilk araç özelinde görüşmeler yapılacağı belirtiliyor.

Apple, ilk otomobil modelini elbette kendisi üretemeyecek. Apple’ın bunu yapacak bir çalışması bulunmuyor. Apple ilk aracı aynı diğer ürünleri gibi birçok tedarikçi aracılığıyla gerçek kılmak istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Car elektrikli otomobil halen oldukça uzakta bulunuyor

Hep söylediğimiz gibi aracın çıkması için önümüzde yüksek ihtimalle 2-3 yıl daha bulunuyor. Otomobil üretmek kolay değil ve Apple’ın bu konuda hiç acelesi bulunmuyor.

Apple’ın elektrikli otomobil konusundaki dedikoduları, Çin merkezli firmaları da bu alana ilgi göstermeye itiyor. Biliyorsunuz bunlardan en ciddisi ise Xiaomi. Firma resmi olarak bir elektrikli araç üzerinde çalışmaya başladı. Aynı şekilde OPPO ile Huawei gibi isimler de bu konuda aktif çalışmalar yapıyorlar.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni kablosuz kulaklık modeli