reklamı kapat

POPÜLER

Apple Car

Apple Car elektrikli otomobil projesinin yeni lideri belli oldu

Apple, bugün bir kez daha Apple Car elektrikli otomobil haberiyle gündemde yer alıyor. Otomobilin artık yeni bir lideri var.

Apple Car gündeme en son bir üretim haberiyle gelmişti. Uzun zamandır süren görüşmelerden elde edilenler ışığında Apple, kendi aracını kendisi üretmek istiyor bilgisi verildi. Firma “artık” bu konuda bağımsız olmayı hedefliyor yani başka bir otomobil üreticinden destek almak istemiyor. Teknoloji devi bu sayede olası gecikmelerin önüne geçmeyi hedefliyor.

Şimdi ise yönetimsel bir haber geldi. Şirket, Project Titan olarak geçen ilk araç projesini yönetmesi için Ağustos 2018’de eski Tesla kıdemli mühendis Doug Field’ı işe almıştı. Ancak bu macera geçtiğimiz günlerde sona erdi. Doug Field Apple’dan ayrıldı ve üst düzey bir yönetici olarak Ford’a geçti.

Doug Field’ın yerini alan isim ise söylendiği kadarıyla Apple Watch yöneticilerinden Kevin Lynch oldu. Apple’a 2013 yılında Adobe’den katılan Lynch, otomobilin hali hazırda yazılımıyla alakalı çalışıyordu. Şimdi ise tüm proje onun yönetimi altında ilerleyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Car elektrikli otomobil için daha önce atılan önemli adımlar şunlar olmuştu.

Apple Car elektrikli otomobil modeli daha önce Ulrich Kranz detayı ile ses getirmişti. BMW’de elektrikli temelli i3 ve i8 otomobil projelerinden çalışan, elektrikli otomobil firması Canoo‘nun kurucularından olan Ulrich Kranz, Apple’da Apple Car projesi için görev yapmaya başlamıştı.

Ondan önce ise ilk aracın pil üretimi ile alakalı bir bilgi ses getirmişti. Apple’ın ilk aracın pil üretimi için Tayvan merkezli firmalar ile çalışmak istediği aktarıldı. Apple’ın pili direkt olarak ABD içerisinde üretmek istediği de söylenmişti.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni kablosuz kulaklık modellerinden AirPods Max