reklamı kapat

POPÜLER

Apple Car

Apple, elektrikli otomobil modeli için bağımsızlık yolunu seçti

Apple, bugün bir kez daha Apple Car elektrikli otomobil haberiyle gündemde yer alıyor. Bu sefer merkezde yeni bir detay var.

Apple Car gündeme en son 2024 yılında üretime alınacak haberiyle gelmişti. Ondan hemen sonra ise Apple’ın 2024 yılında seri üretime alınacak ilk otomobil modeli için alanın devi Toyota ile aktif olarak görüşme içerisinde bulunduğu aktarılmıştı.

Yeni gelen raporlara göreyse uzun zamandır süren görüşmelerden elde edilenler ışığında Apple, kendi aracını kendisi üretmek istiyor. Firma “artık” bu konuda bağımsız olmayı hedefliyor yani başka bir otomobil üreticinden destek almak istemiyor. Teknoloji devi bu sayede olası gecikmelerin önüne geçmeyi hedefliyor bilgisi veriliyor.

2014 yılından bu yana konuda çalışmalar yapan teknoloji devi, aracı kendi geliştirmek istiyor ancak burada yine de başka isimlere ihtiyaç duyacak. Apple’ın konuda parça tedariği için ciddi görüşmelere başladığı da son gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Car elektrikli otomobil için daha önce atılan önemli adımlar şunlar olmuştu

Apple’ın ilk otomobili için kısa süre önce bir ayrılık haberi geldi. Şirket, Project Titan olarak geçen ilk araç projesini yönetmesi için Ağustos 2018’de eski Tesla kıdemli mühendis Doug Field’ı işe almıştı. Ancak bu macera geçtiğimiz günlerde sona erdi. Doug Field bugün Apple’dan ayrıldı ve üst düzey bir yönetici olarak Ford’a geçti.

Apple Car elektrikli otomobil modeli daha önce Ulrich Kranz detayı ile ses getirmişti. BMW’de elektrikli temelli i3 ve i8 otomobil projelerinden çalışan, elektrikli otomobil firması Canoo‘nun kurucularından olan Ulrich Kranz, Apple’da Apple Car projesi için görev yapmaya başlamıştı.

Ondan önce ise ilk aracın pil üretimi ile alakalı bir bilgi ses getirmişti. Apple’ın ilk aracın pil üretimi için Tayvan merkezli firmalar ile çalışmak istediği aktarıldı. Apple’ın pili direkt olarak ABD içerisinde üretmek istediği de söylenmişti.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni kablosuz kulaklık modellerinden AirPods Max